بخیه کردن به روش جراحی : راهنمای مبتدی

بخیه کردن به روش جراحی : راهنمای مبتدی

بخیه کردن به روش جراحی : راهنمای مبتدی

پری لوئیس یک خیاط کامل است ، اما چطور با دوختن زخم ها کنار خواهد آمد ؟

پری لوئیس در حال یادگیری بخیه زدن به همراه آکان امین . عکس از : گراهام تیونر از گاردین
پری لوئیس در حال یادگیری بخیه زدن به همراه آکان امین . عکس از : گراهام تیونر از گاردین

وقتی 12 سالم بود ، به بیمارستان برای تخلیه ی یک توده  مراجعه کردم و با کلی بخیه زیر چانه ام مرخص شدم . یک هفته ای به خاطر اینکه شبیه یک فرانکشتاین کوچک به نظر می رسیدم خلقم تنگ شده بود ؛ و هیچ وقت نفهمیدم چرا دو طرف زخم دو تا شی مهره ای چسبیده بود .

اما این هفته ، وقتی جراح آکان امین کلاس حرفه ای برای بخیه زنی زخم را به من پیشنهاد داد . این فرصت را پیدا کردم که بفهمم . آن درس برگرفته از “آل استیچ آپ ” بود ، رخدادی در موزه ی هانترین لندن که استادان رشته پزشکی و بافنده ها دور هم جمع شده و مهارت های بخیه زنی خود را تبادل می کنند.

با وجود وصله زدن شلوار های جین ، جوراب های سوراخ  و حرفه ای بودن در انواع دوخت و دوز ، فکر می کردم در بخیه کردن بدن خیلی خوب عمل کنم اما وقتی یک زخم کوچک و نازک روی دست مصنوعی که از اسنفنج قرمز و نوعی چرم ساخته شده بود برای تمرین به من دادند ، غش نکردن اولین چالشم بود.

به عنوان کسی که موقع تست خون بی هوش می شود دوست دارم تظاهر کنم که یک دستگاه پیچیده ی رباتیک درون ما هست تا اینکه اقرار کنم ما مشتی ماهیچه و اعضای خونی و سرگردان هستیم .

خوشبختانه ، خیاطی کمکم کرد و طبق غریزه سوزن را نود درجه نزدیک به لبه زخم وارد دست مصنوعی کردم ، اما نه انقدر نزدیک که پاره شود ، درست مثل کاری که با پارچه می کنم . پوست با وجود مصنوعی بودن ضخیم است و باید سوزن را از آنچه انتظار می رفت محکم تر فرو کنم ؛مثل دوختن چرم .

امین توضیح می دهد : پوست از آنچه مردم فکر می کنند خیلی ضخیم تر است اما در هر جایی از بدن فرق میکند . کف پا خیلی ضخیم و سخت است  و بخیه کردن برای مثال از بازو سخت تر است . صورت هم بدون شک حساس و خیلی چالش برانگیز است ، چون خیلی مهم است که جای زخم ها نازک باشد .

مشکل بعدی نگه داشتن سوزن است . نگه داشتن سوزن با دست فرم خیلی بدی تلقی می شود ،به جای آن مانور روی سوزن ها با استفاده از یک نگهدارنده و فورسپس (انبرک) انجام می شود . امین می گوید : اینطوری استریل تر است ، به علاوه اگر سوزن را در بین انگشتانتان بگیرید به آسانی زخمی می شوید ، آن هم با وجود این ابزار های جدید ، من از آنچه فکر می کردم بی دست و پا تر هستم ، وقتی به این فکر میکنم اگر فورسپس لیز بخورد چه می شود ، دلم می ریزد با اینکه در اتاق فوریت ها به من آزادی تام دادند که هر طور می خواهم آن کار را بکنم.

[bibblio style=”bib–row-3 bib–default bib–hover bib–white-label bib–font-arial bib–size-18″ query_string_params=”e30=” recommendation_type=”optimised”]

امروز به من نخ ابریشمی ( نخ جرحی سیلک ) داده شد ، استفاده ازش آسان است و برای مبتدی ها بهترین است اما برای هر زخمی یا جراحی ، ترکیبی از نخ ها ، سوزن ها و بخیه های مخصوص وجود دارد . بخیه ها می توانند قابل جذب باشند و رها شوند تا توسط بدن متلاشی بشوند ، بخیه های غیر قابل جذب بعد از مدتی درآورده می شوند ؛ مصنوعی یا غیر مصنوعی ، بافته شده یا نه . امین می گوید که هر ماده ای ویژگی خاص خودش را دارد و به طور متفاوتی از میان بافت عبور می کند .

برای مثال کار با نایلون سخت است و سخت می شود گره اش زد ، اما چون راحت خارج می شوند و هنگام خروج درد کمتری دارند، معمولا برای زخم های پوست به کار می رود. پلی استرها برای عمل های قلبی عروقی مرسوم هستند ، چون غیرقابل جذب می باشند و برعکس ابریشم و با رطوبت واکنش نداده ، متلاشی نشده و استحکام خود را از دست نمی دهند. اگر استخوان جناغ تان بسته شده است می توانید انتظار داشته باشید که با یک بخیه فلزی ضد زنگ درون بدنتان به خانه برگردید، و اگر به جراحی مغز و اعصاب نیاز داشته باشید ، ابریشم ( سیلک ) بافته شده نخی است که انتخاب می شود.

انواع گره بخیه

سوزن ها در تمامی اندازه ها و شکل ها وجود دارند ، سوزن های ریز که به سختی دیده می شوند در جراحی های میکروسکوپی استفاده می شوند ، سوزن های کند بافت هایی که راحت تخریب می شوند مثل بافت کبد را با ظرافت بخیه می کنند و سوزن های حرفه ای که خیلی تیز هستند و سوزن های هلالی شکل ساخته شده اند تا جراحی های چشم را آسان تر کنند. امین می گوید : با این حال قانون سفت و سختی وجود ندارد ، ما بر اساس یک مورد تصمیم می گیریم.

درست مثل خیاطی ، روشی که استفاده می کنیم بسته به کاری که در دست داریم فرق می کند. در بخیه منقطع ، نخ بریده می شود و یکی بعد از دیگری گره زده می شود و یا بخیه ادامه دار که نخ یک تیکه تمام کار را انجام می دهد. هر کدام فواید خودشان را دارند ، ادامه دار سریع تر است و اجزای خارجی کمتری درون زخم باقی می ماند، اما به اندازه ی دیگری ایمن نیست ، عفونت می تواند در طول نخ پیش برود به جای اینکه محدود به یک بخیه باشد.

بخیه ی تشکی یک تنوع است که اِمین به من نشان می دهد. این بخیه ها در دو طرف زخم ایجاد شده و و نخ از بینش عبور داده شده و گره زده می شود . یا وقتی که لازم است کشش به حداقل برسد ، بخیه ی دومی هم زده می شود . بخیه ی زیرپوستی هم یک روش دیگر است که از قضا بخیه ی چانه من هم به آن روش بوده . سوزن سطح پوست را سوراخ نمی کند اما لایه ی زیری را سوراخ کرده و رد زخم را نازک تر می کند.

اما چرا مهره ؟ بخیه های زیرپوستی ادامه دار میتوانند برای حفاظت از آن ها استفاده شوند، اما تعدادی از جراحان ترجیح می دهند به انتهای بخیه ها مهره بدوزند ، که توسط بسط کوچک فلزی در جای خود نگه داشته می شوند. با این وجود استاد شدن در بخیه کردن در کمال تعجب بسیار سخت است ، اِمین به من می گوید که در گذشته برای ساخت نخ بخیه از موی خوک، زردپی کانگورو روده ی گربه استفاده می شده است . در آمریکای جنوبی ، مورچه های بزرگ برای چسباندن لبه های زخم به یکدیگر استفاده می شدند ، بدنشان را پیچانده و میکندند تا سرشان به زخم بیمار گیر کند. با شنیدن این ها دیگر آن مهره ها بد و عجیب به نظر نمی رسند.

منبع : روزنامه گاردین

خرید انواع نخ بخیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *