ماسک ها و ماسک های طبی N95

ماسک n95

موارد استفاده ماسک های طبی N95 چیست؟

ماسک های صورت و ماسک های طبی N95 مثال هایی از تجهیزات حفاظتی شخصی هستند که برای محافظت از استفاده کننده در برابر ذرات هوا برد و ذرات مایع آلوده کننده ی صورت استفاده می شوند. آن ها بخشی از راهبرد کنترل عفونت هستند.

ماسک های صورت

ماسک صورت وسیله ای با اتصال شل و یک بار مصرف است که مانعی فیزیکی میان دهان و بینی استفاده کننده و آلودگی های بالقوه در محیط نزدیک ایجاد می کند. ماسک های صورت نباید به صورت اشتراکی استفاده شوند و می توانند با اسامی ماسک جراحی، ماسک ایزوله، ماسک دندانپزشکی و ماسک عمل های پزشکی نامیده شوند.

آن ها می توانند دارای محافظ صورت و یا بدون آن باشند.

ماسک های صورت با ضخامت های مختلف و با قابلیت های متفاوت برای محافظت از شما در برابر مایعات تولید می شوند.

این مشخصات همچنین می توانند بر میزان سهولت تنفس شما از میان ماسک صورت و میزان محافظت از شما تاثیر گذار باشند.

در صورتی که ماسک صورت را درست به صورت بزنید، این ماسک باید به سد کردن راه قطرات درشت، ترشحات، افشانه ها و … که ممکن است حاوی هر گونه میکروب (ویروس و باکتری) باشند کمک کرده و از رسیدن آن ها به دهان و بینی شما جلوگیری کند.

به علاوه ماسک های صورت می توانند میزان ارتباط بزاق و ترشحات تنفسی شما با دیگران را کاهش دهد.

برخی از معایب ماسک صورت

هر چند که ماسک صورت می تواند در سد کردن راه ترشحات و قطرات درشت موثر باشد، اما به طور کلی این ماسک ها جلوی ذرات بسیار ریز در هوا که ممکن است با سرفه کردن، عطسه کردن و یا اعمال پزشکی معین ایجاد شوند را نگرفته و آن ها را فیلتر نمی کند.

به علاوه به خاطر اتصال آزاد بین سطح ماسک و صورت شما، این ماسک حفاظت کامل در مقابل میکروب ها و آلودگی های دیگر را فراهم نمی کنند.

ماسک های صورت نباید بیشتر از یک بار استفاده شوند.

اگر ماسک شما خراب یا کثیف شد و یا در صورتی که تنفس با ماسک دشوار شود باید ماسک را در آورده، آن را در زباله دانی مناسب انداخته و از ماسک دیگری استفاده کنید.

برای دور انداختن صحیح ماسک باید آن را در یک کیسه ی پلاستیکی قرار داده و سپس آن را در سطل زباله بیاندازید. بعد از دست زدن به ماسک استفاده شده دست های خود را بشویید.

ماسک های طبی N95

یک ماسک طبی N95، وسیله ای حفاظتی تنفسی است که طراحی شده است تا اتصال محکم با صورت و کارایی فیلتراسیون بالا در برابر ذرات هوابرد را فراهم آورد.

اصطلاح N95 زمانی استفاده می شود که ماسک طبی در آزمایشات دقیق توانسته باشد مانع انتقال حداقل ۹۵ درصد ذرات آزمایشی (۰/۳ میکرونی) شود.

اگر ماسک طبی به درستی روی صورت محکم شود، قابلیت های فیلتراسیون ماسک طبی N95 از ماسک های صورت خیلی بیشتر است.

اگرچه، حتی یک ماسک طبی N95 که به درستی روی صورت قرار گرفته باشد نیز نمی تواند ریسک ابتلا به بیماری و یا مرگ را به طور کامل از بین ببرد.

ماسک های طبی N95 برای کودکان و افراد دارای مو در صورت خود طراحی نشده است.

از آنجایی که این ماسک های طبی N95 نمی توانند به طور کامل روی صورت این افراد قرار گیرند، بنابراین نمی توانند محافظت کامل را نیز برای آن ها تامین کنند.

ماسک های طبی N95 برای استفاده ی عمومی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA ماسک های طبی N95 فیلتر کننده ی معینی را برای عموم مردم مشخص کرده است.

برای انجام وظیفه به صورتی که انتظار می رود ماسک های طبی N95 باید به طور کامل و محکم روی صورت قرار بگیرند.

به طور کلی، برای قرار گرفتن درست ماسک روی صورت باید ماسک طبی را روی صورت قرار داده و بندهای آن را به قدری محکم کنید که ماسک طبی محکم و راحت روی صورت شما قرار گیرد.

برای بستن مناسب ماسک های طبی به دستورالعمل تولید کننده مراجعه کنید.

به طور کلی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) استفاده از ماسک های صورت و ماسک های طبی را در منزل و محیط های اجتماعی توصیه نمی کند.

البته این ماسک ها می توانند برای افرادی که در برابر بیماری ها از آنفولانزا تا دیگر بیماری های تنفسی آسیب پذیرتر هستند مناسب باشند.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان استفاده از ماسک های طبی N95 در منزل و محیط های اجتماعی با مسئول مراقبت های درمانی خود مشورت کنید.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA ماسک های طبی زیر را برای استفاده ی عموم مردم در مواقع اضطراری پزشکی و سلامتی عمومی مشخص کرده است:

  • ماسک طبی ذرات ۳M ، ۸۶۷۰F
  • ماسک طبی ذرات ۳M ، ۸۶۱۲F
  • ماسک طبی PASTURE TM F550G
  • ماسک طبی PASTURE TM A520G

روی این ماسک ها عبارت «نامناسب برای استفاده های حرفه ای» درج شده است.

ماسک های طبی N95 در مراکز درمانی و صنعتی

بیشتر ماسک های طبی N95 برای استفاده در مشاغل ساختمانی و سایر مشاغل صنعتی که کارگران در معرض گرد و غبار و ذرات ریز قرار می گیرند تولید می شود و توسط لابراتوار ملی تکنولوژی حفاظت شخصی (NPPTL) در موسسه ی ملی سلامت و ایمنی حرفه ای (NIOSH) که بخشی از مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (DCD) است کنترل می شوند. روی این محصولات عبارت «برای استفاده های حرفه ای» درج می شود.

اگرچه بعضی از ماسک های طبی N95 برای استفاده در مراکز مراقبت های درمانی تولید می شوند.

علی الخصوص، وسایل حفاظتی ماسک های طبی یک بار مصرف و دور انداختنی که توسط کارکنان بخش مراقبت های پزشکی در طول اعمال پزشکی برای محافظت دو جانبه از بیمار و تیم درمانی در مقابل انتقال میکرو ارگانیسم ها، ترشحات بدن و مواد ذره مانند استفاده می شوند.

این ماسک های طبی N95 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA به عنوان کلاس ۲، تحت ۲۱ CFR 878. 4040  و CDC NOISH دسته بندی می شوند.

با توجه به شرایط و محدودیت های معین ماسک های طبی N95 که تحت کد محصول MSH دسته بندی شده اند، از اخطار پیش فروش ۵۱۰ (K) معاف هستند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA یک تفاهم نامه (MOU) با CDC NIOSH دارد که چارچوب همکاری و هماهنگی میان سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA و موسسه ی ملی سلامت و ایمنی حرفه ای (NIOSH) برای تعیین این زیر مجموعه از ماسک های طبی N95 را طرح ریزی می کند.

احتیاط های کلی برای ماسک های طبی N95

افراد دارای مشکلات تنفسی، قلبی و یا دیگر مشکلات پزشکی که تنفس را سخت می کنند باید پیش از استفاده از ماسک های طبی N95 با مسئول مراقبت های درمانی خود مشورت کنند، زیرا ماسک های طبی N95 می توانند تنفس را برای استفاده کننده سخت تر کنند.

بعضی از مدل های این ماسک ها دارای دریچه ی بازدم هستند که می تواند بیرون دادن هوا را آسان تر کرده و میزان گرم شدن فضای زیر ماسک را کاهش دهد.

توجه داشته باشید که ماسک های طبی N95 دارای دریچه ی بازدم نباید در مواقعی که لازم است شرایط استریل حفظ شوند مورد استفاده قرار گیرند.

تمامی ماسک های طبی N95 تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA یک بار مصرف هستند و عبارت «یک بار مصرف» روی آن ها درج شده است.

اگر ماسک طبی شما خراب یا کثیف شد و یا در صورتی که تنفس با ماسک دشوار شود باید ماسک طبی را در آورده، آن را در زباله دانی مناسب انداخته و از ماسک دیگری استفاده کنید.

برای دور انداختن مناسب ماسک طبی باید آن را در یک کیسه ی پلاستیکی قرار داده و سپس آن را در سطل زباله بیاندازید.

بعد از دست زدن به ماسک طبی استفاده شده دست های خود را بشویید.

*** جهت بررسی قیمت و خرید انواع ماسک N95 با کارشناسان تجهیزات پزشکی سدان در تماس باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *