تاریخچه دستکش یکبار مصرف

تاریخچه دستکش یکبار مصرف

تاریخچه­ دستکش یکبار مصرف

دستکش یکبار مصرف ظهور درخشانی داشته است و به منظور رفع مشکلات مربوط به کار با پاک کننده ها و حفاظت در مقابل این مواد پا به عرصه ظهور گذاشتند. در صورت دانستن تاریخچه ظهور و توسعه این دستکش ­ها، شما قادر خواهید بود تا توضیحات کاملی را در مورد ضرورت استفاده از دستکش یکبار مصرف در بسیاری از کارخانه ها ارائه نمایند.

در اینجا مروری بر چگونگی ورود دستکش ­های یک­بار مصرف، در بسیاری از انواع کسب و کار ارائه خواهد شد:

سال 1889

در می سال 1889، جان هوپکینز نخستین گام را در زمینه تولید دستکش ­های یکبار مصرف برداشت. طبق گفته کمپانیِ داروئی جان هوپکینز، دکتر ویلیام استوارت هالستید که دستاوردهایی در زمینه داروئی و جراحی داشت، نخستین سرپرست عمل جراحی و یکی از چهار فیزیکدان بنیانگذار بود. از جمله دستاوردهای وی می‌توان به عمل‌های جراحی جدید در جهت بهبود فَتق و برداشتن کیسه صفرا  اشاره کرد. همچنین، هالستید در کارش بسیار دقیق بوده و به تمیزی در محیط جراحی اهمیت فراوانی می ­داد. برای همین هم تعجب آور نیست که از او بعنوان نخستین فرد استعمال کننده دستکش یکبار مصرف یاد کنیم.

” استفاده­ اولیه­ از دستکش یکبار مصرف از صنعت داروئی آغاز شد”

بعد از اظهارات کارولین هالستید (که در ابتدا پرستار و سپس همسر استوارت شده بود) در مورد حساسیت پوستش در اثر کار کردن با مواد شیمیایی مورد استفاده در جراحی، هالستید از کمپانی Goodyear Rubber خواست تا برای همسرش دستکش های لاستیکی تولید کند. بعد از استفاده این دستکش ها، همستون از این دستکش ­ها خوشش آمد و در ادامه نیز تعداد بیشتری از این دستکش ها را از سوی کمپانی Good year Robber دریافت کرد. خیلی طول نکشید که کلیه کارکنان جراحی تحت سرپرستی هالستید اقدام به پوشیدن این دستکش ­ها در طی عمل ­های جراحی کردند. در آن زمان، آنها فقط به مزیت چابکیِ بدست آمده از استعمال این دستکش ­ها فکر می‌کردند و از جنبه بهداشتیِ این دستکش ­ها غافل بودند.

سال 1984

جوزف لیستر، نخستین جراحی بود که وسایل و لباس های جراحی اش را استریلیزه کرد. وی عهده دار تولید دستکش های جراحی استریلیزه بود. در سال 1894، حدود 50 درصد از تمام بیماران جراحی شده فوت کردند. بسیاری از این مرگ و میرها بدلیل این واقعیت بود که جراحان دست های خود را مابین عمل های جراحی و آزمایشات، نشسته بودند، بنابراین عوامل بیماری ­زا از طریق دست­ های نشسته و آلوده، بین بیماران منتقل شده و باعث مرگ آنان شده بود.

طبق اخبار منتشره از سوی بی بی سی، لیستر برای استریلیزه کردن تجهیزات خودش از کربولیک اسید استفاده کرد. این عمل ره­ آوردی در جهت شناخت بهتر عمل ضد عفونی در جراحی، و الهام بخش توسعه­ و گسترش شرکت Listerine توسط جوزف لاورنس شد.

سال 1965

در سال 1941، شرکت Ansell Rubber که یک شرکت سهامی خصوصی است، سرعت و میزان تحقیقاتش را در زمینه دستکش ­های جراحی افزایش داد. این شرکت در سال 1965 نخستین دستکش یکبار مصرف پزشکی را عرضه کرد. دستکش ­های تولید شده توسط تابش گاما استریلیزه شدند.

سال 1992

در مارس 1992، اداره امنیت و سلامت شغلی (OHSA) استانداردی را برای مقابله با عوامل بیماری ­زای خونی منتشر ساخت. در حول و حوش همین مواقع، میزان آگاهی از ویروس ایدز (HIV) در میان عموم بالا رفته بود؛ در همین راستا OHSA قانونی را برای محافظت کارگرانی که در تماس با مایعات خونی قرار داشتند اتخاذ نمود. طبق استاندارد OHSA، کارفرماها ملزم به تهیه­ تجهیزات حفاظت شخصی از جمله دستکش یکبار مصرف برای کارگران شدند.

اجرای این قانون نیازمند این بود که دستکش ­ها در بسیاری از کاربردها از جمله خون­گیری استفاده شوند.

“دستکش های نیتریل برای نخستین بار در اواسط دهه 1990 وارد بازار شدند”

اواسط دهه­ 1990

در طی این زمان، دستکش ­های یکبار مصرف نیتریل (از جنس نیتریل) برای نخستین بار وارد بازار شدند. این دستکش ­ها، که پلیمرهای ساخته شده از مونومرهای آکریلو نیتریل و بوتا دی­ان هستند، مقاومت بیشتری نسبت به دستکش ­های لاتکس (لاستیکی) دارند. علاوه بر این، این دستکش ­ها مناسب افراد و نیز بیمارانی هستند که به دستکش ­های لاتکس حساسیت دارند.

بر اساس گفته ­های مجله بین ­المللی امنیت و سلامت، بعد از اینکه مزیت استفاده از این دستکش ­ها در صنایع داروئی معلوم شد بسیاری از کارخانه ­داران اقدام به تجهیز کارگران و پرسنل خود به این دستکش ­ها کردند. علیرغم این واقعیت که نیتریل نسبت به لاتکس کاربرد بیشتری دارد، لاستیک مصنوعی نتوانست جایگزین کامل لاستیک طبیعی گردد؛ با این حال مقاومت شیمیایی نیتریل نسبت به لاتکس بالاتر است.

امروزه

دستکش ­های یکبار مصرف، برای اولین بار در صنایع داروئی بکار برده شدند و به دنبال نوآوری‌های بیشتری که در ساخت آنها اتخاذ گردید، در کاربردهای آزمایشگاهی نیز وارد شدند. با این حال، در سال های اخیر، توجه به این دستکش‌ها به سمت سایر زمینه‌ها از قبیل خودرو، مواد غذایی ، و مواد نگهدارنده و بهداشتی، معطوف شده است.

در حقیقت، استفاده از دستکش‌های یکبار مصرف در صنعت سریعترین رشد را به خود اختصاص داده است. بعنوان مثال در سال 2012، درآمد حاصل از این دستکش‌ها که در سایر صنایع فروخته شده بود به اندازه صنعت دارو بود، که بیشتر این درآمد از دستکش‌های نیتریل بدست آمده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *