معرفی و آموزش تجهیزات پزشکی

فیلتر تراکستومی

فیلتر تراکستومی برای قسمت شکاف در ناحیه گلو کاربرد دارد. تراکستومی یک جراحی باز در قسمت گردن است. با این روش مسیر ورود اکسیژن به داخل نای و سپس ریه‌های بیمار باز می شود. این روش عموماً در اتاق تحت عمل بیهوشی انجام می‌شود. اما بعد از اتمام این عمل جراحی، بیمار برای تنفس و فیلتر هوا به یک ابزار نیاز دارد. این کار از طریق فیلتر تراکستومی انجام می‌شود. این فیلتر بر روی لوله تراکستومی قرار می‌گیرد. در ادامه به توضیح بیشتر این وسیله‌ی درمانی می‌پردازیم.

فیلتر تراکستومی چیست؟

فیلتر تراکستومی با نام‌های دیگری از جمله مبدل رطوبت حرارتی (HME)، فیلتر مرطوب کننده حرارتی، بینی مصنوعی و ترموودنت T هم شناخته می‌شود.

این فیلتر به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و حذف ترشحات به ریه‌های بیماران کاربرد دارد. وقتی این وسیله در داخل گلو گذاشته می‌شود، بیمار تنفس را از طریق آن انجام می‌دهد. در برخی از بیماران ممکن است برای مدت زمان موقت از این فیلتر استفاده شود. برای مثال بیماران تنفسی و یا کسانی که به جراحی گلو نیاز دارند، در مدت جراحی باید هوای مورد نیاز بدنشان از طریق تراکستومی تأمین شود.

چرا از فیلتر تراکستومی استفاده می‌شود؟

بینی و دهان می‌توانند هوای مرطوب، تصفیه‌شده و گرم را برای ریه‌ها فراهم کنند. اما فیلتر تراکستومی این مکانیسم را کنار می‌گذارد و فقط رطوبت لازم برای نگه داشتن ترشحات نای و جلوگیری از ورود آن به داخل ریه را انجام می‌دهد. این فیلتر می‌تواند محیط داخل گلو را مرطوب نگه دارد.

فیلتر تراکستومی به یک لوله آئروسل وصل می‌شود. انتهای دیگر آن نیز به بطری نبولایزر و کمپرسور هوا متصل می‌شود. سپس آب مقطر داخل بطری نبولایزر ریخته می‌شود. این آب، رطوبت مورد نیاز گلو و نای را تأمین می‌کند. همچنین غبار موجود در هوا را به دلیل وجود رطوبت به خود جذب می‌کند.

غبار هوا در بطری نبولایزر قرار می‌گیرد. البته باید خیلی مراقب این قسمت باشید. در صورتی که بطری خشک شود، فیلتر تراکستومی نمی‌تواند به خوبی عمل کند.

ویژگی‌های فیلتر تراکستومی

ترشحات گلو، نای را می‌توان در طول روز با این فیلتر در لوله‌ی تراکت نای نگه داشت. این فیلتر که در انتهای لوله تراکتور جا می‌گیرد به اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. این وسیله قابل حمل است و در هر جایی می‌توان از آن استفاده کرد.

این فیلتر در انتهای لوله تراکستومی قرار می‌گیرد و در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌‌شود. این وسیله دارای قسمت رطوبت داخلی است. پس با این قابلیت می‌تواند از ورود ذرات ریز به داخل لوله تراشه تراکستومی جلوگیری کند. البته باید هر روز آن را مرطوب و خیس کنید.

مبدل رطوبت گرما در این فیلتر می‌تواند رطوبت تراشه را فراهم کند.

از دیگر ویژگی‌های فیلتر تراکستومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن سبک
  • تولید با رنگ سفید که در صورت آلودگی پرستار یا اطرافیان بیمار متوجه آن می‌شوند.
  • اکسیژن قبل از رسیدن به ریه‌های بیمار از طریق فیلتر تراکستومی گرم و مرطوب می‌شود.
  • دارای قطعات انعطاف‌پذیر است. در این صورت می‌توان از آن برای اتصال به اکسیژن استفاده کرد.
  • این وسیله دريچه قابل تنظيم ABR دارد. از این دریچه براي ايجاد مقاومت كنترل شده در مسير بازدمي استفاده می‌شود.

تجهيزات پزشکي سدان  يکي از بزرگترين فروشگاه هاي کشور که به صورت 24 ساعته و آنلاين در ايران فعاليت دارد از قسمت هاي مختلف سايت سدان مد ديدن فرماييد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا