معرفی و آموزش لوازم مصرفی پزشکی

نکات ایمنی هنگام اکسیژن تراپی

نکات ایمنی هنگام اکسیژن تراپی

نکات ایمنی هنگام اکسیژن تراپی

اکسیژن تراپی خطرات زیادی را به دنبال دارد و باید هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را بررسی نمایید.

سوال

من اخیرا به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته از اکسیژن تراپی استفاده می کنم. تا پیش از این من تنها شب ها از آن استفاده می کردم. آیا نکات ایمنی خاصی وجود دارد که من باید از آن ها آگاه باشم؟

کاربر 02

کاربر عزیز،

استفاده از اکسیژن تراپی خطرات متعددی به همراه دارد و شما شخص دانایی هستید که نگران هستید. اکسیژن به تنهایی قابل اشتعال نیست، هرچند وجود اکسیژن باعث آتش سوزی شده و حتی سبب می شود که یک جرقه به سرعت و شدت بیشتری بسوزد. بنابراین تعدادی نکات عمومی می توانند نگرانی های شما را کاهش دهند.

نکات ایمنی هنگام اکسیژن تراپی

  • مخزن اکسیژن را حداقل ۸ تا ۱۰ فوت دور از هرگونه شعله یا جرقه ای نگهداری کنید. شامل اجاق گاز، شومینه و بله، حتی شمع. ماشین ریش تراش (هرچند به طور گسترده ای اعلام نمی شود) می تواند باعث ایجاد جرقه شود، و شما نباید در هنگام استفاده از ماشین ریش تراشی از دستگاه اکسیژن استفاده کنید.
  • اجازه ندهید کسی در اطراف شما سیگار بکشد. برخی از اشخاصی که از اکسیژن تراپی استفاده می کنند علامتی سر در منزل خود نصب می کنند که نشان می دهد که فردی در داخل خانه از مخزن اکسیژن استفاده می کند و سیگار کشیدن جایز نیست. البته هنگامی که از مشکلات ریوی رنج می برید نباید هیچگاه اجازه دهید کسی در اطراف شما یا در منزلتان سیگار بکشد.
  • زمانی که آشپزی می کنید لباس های گشاد نپوشید و تا جای ممکن از سطح داغ فاصله بگیرید.
  • از محصولات اسپری ای استفاده نکنید زیرا آن ها در صورت وجود جرقه یا آتش مشتعل می شوند.
  • خیلی مراقب باشید که مایعات قابل اشتعال روی لباس یا بدنتان نریزد. این مایعات می توانند باعث خطر شوند مگر این که به طور کامل شسته شوند.
  • دستگاه اکسیژن ساز خود را در مکان هایی که گردش هوا در آن وجود ندارد همانند کمد قرار ندهید. فرآیند تولید اکسیژن تولید گرما می کند. به علاوه از آن جایی که این دستگاه برای تصفیه اکسیژن از هوای محیط استفاده می کند، می تواند به سرعت، اکسیژن موجود در یک محیط کوچک را به اتمام برساند.

نکات ایمنی هنگام اکسیژن تراپی

  • محل سیلندرها را طوری محکم کنید که نیفتند. زمانی که یک سیلندر بیفتد باعث وارد شدن صدمه به شیر فلکه می شود و فشار داخل مخزن را آزاد می کند که می تواند به یک جسم پرتاب شونده ی خطرناک تبدیل شود.
  • شما باید با شرکت برق خود تماس بگیرید و به آن ها اطلاع دهید که از اکسیژن استفاده می کنید. این مورد دو دلیل دارد. اولا، بعضی از شرکت ها برنامه ای دارند که باعث کاهش نرخ شما می شود تا هزینه ی استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کم تر شود. دوما، عموما آن ها در زمان قطع برق، شما را در اولویت اول قرار می دهند.
  • شلنگ اکسیژن می تواند باعث به هم خوردن تعادل شود. سعی کنید دستگاه خود را در موقعیتی قرار دهید که بیشترین میزان قابلیت تحرک را برای شما فراهم کند، اما به نحوی که شلنگ آن باعث زمین خوردن شما یا دیگران نشود. استفاده از یک شلنگ رنگی (مانند سیز یا قرمز) باعث می شود که شلنگ به راحتی دیده شود و احتمال این که به پای کسی گیر کند کم تر باشد.
  • شلنگ خود را پاکیزه نگاه دارید و به طور منظم یا زمانی که سفت می شود آن را تعویض کنید. به علاوه حتما فیلترهای داخل دستگاه را در فواصل زمانی منظم تعویض کنید. هیچ گاه اجازه ندهید که دستگاه اکسیژن ساز شما در معرض هر گونه دود یا شعله قرار گیرد. مرتبا دستگاه اکسیژن ساز خود را با دستمالی نم دار و لطیف پاک کنید. اگر برای مرطوب کردن اکسیژنتان از آب استفاده می کنید، مخزن و لوله ها باید به صورت روزانه تمیز شوند تا در داخل آن ها کپک تشکیل نشود.

اکسیژن تراپی در زمانی که به طور صحیح استفاده شود نه تنها بی خطر است بلکه زندگی بخش نیز می باشد.

مطالعات نشان می دهند که افراد مبتلا COPD که از اکسیژن تراپی استفاده می کنند در حقیقت امید به زندگی بیشتری نسبت به افرادی دارند که از آن استفاده نمی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *