تجهیزات و لوازم پزشکی

دستگاه اسپیرومتری چیست ؟

دستگاه اسپیرومتری

اسپیرومتری یک روش درمان است که از آن برای تشخیص آسم، عواملی که موجب تنگی نفس می شوند و بیماری های مزمن ریوی استفاده می شود و از دستگاه اسپیرومتری برای چک کردن وضعیت ریه و شش و آگاه شدن از تاثیرات یک درمان جهت بهتر نفس کشیدن استفاده می شود.

برای انجام آزمایش اسپیرومتری، شما بر روی یک صندلی نشسته و داخل یک دستگاه به اسم اسپیرومتر نفس می کشید. این دستگاه حجم هوایی که دم و بازدم می کنید و سرعت تنفس شما را اندازه گیری می کند.

معرفی دستگاه اسپیرومتری

این دستگاه وسیله ای برای اندازه گیری حجم هوای مورد استفاده و ذخیره شده درون شش است.

دستگاه اسپیرومتری حرکت هوا به داخل شش و خروج آن (تهویه آن) را اندازه گیری میکند. اسپیرومتری می تواند دو الگوی غیر طبیعی در تهویه را شناسایی کند: انسدادی و محدود شده.

انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد که روش کار کردن آنها با هم نیز بسیار متفاوت است.

دستگاه اسپیرومتری اصلی ترین عضو آزمایش های عملکرد ریه (PFT) است. با انجام این آزمایش می توان مبتلا بودن یا نبودن به بیماری هایی مانند آسم، برونشیت و یا نفخ را فهمید.

با استفاده از دستگاه اسپیرومتری میتوان دلیل تنگی نفس، اثرات مصرف دارو و روند پیشرف درمان را متوجه شد.

دلایل استفاده

  • تشخیص انواع بیماری های مربوط به شش و ریوی
  • تشخیص دلایل تنگی نفس
  • فهمیدن این که مواد شیمیایی بر کارکرد ریه ها تاثیر می گذارد یا خیر
  • معاینه کارکرد ریه قبل از انجام جراحی
  • چک کردن تاثیرات دارو
  • چک کردن روند درمان

انواع دستگاه اسپیرومتری

پلتیسموگرافی کل بدن :

این نوع دستگاه نسبت به اسپیرومتری های دیگر، اندازه ها دقیق تری را برای حجم ریه نشان می دهد. برای اندازه گیری فرد مورد نظر را در یک فضای کوچک و محدود قرار می دهند.

پنوماتاكومتر :

این نوع اسپیرومتر جریان گاز ها را از طریق تشخیص اختلاف فشار درون یک بافت سالم اندازه گیری می کند. از مزیت های این دستگاه می توان به این اشاره کرد که شخص هنگام آزمایش می تواند هوا تازه استشمام کند.

اسپیرومتری کاملا الکترونیکی :

این دستگاه به کمک تکنیک مبدل های اولتراسونیک سرعت و یا اختلاف فشار در کانال های مختلف، دم و بازم را اندازه گیری می کند. با قرار دادن کانال های یک بار مصرف برای جریان هوا، پاکیزگی در این دستگاه را افزایش دادند.

این نوع اسپیرومتر با حذف خطاهای حرکت و مقاومت نسبت به مدل های دیگر این دستگاه دقت کار بیشتری دارد.

اسپیرومتر تشویقی :

از این اسپیرومتر برای بهبود کارکرد شش های افراد استفاده می شود.

اسپیرومتر های شبیه به آسیاب بادی :

از این وسیله برای اندازه گیری ظرفیت اجباری و حیاتی شش بدون استفاده از آب استفاده می شود. این دستگاه توانایی اندازه گیری از 1000 میلی لیتر تا 700 میلی لیتر را دارد. از اسپیرومتر هایی که شبیه به تانکر آب هستند بسیار سبک تراند. هنگام استفاده باید دستگاه را افقی نگه داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا