زخم

حقایق و تعاریفی از بخیه کشیدن

حقایق و تعاریفی از بخیه کشیدن

کشیدن بخیه همیشه جزو دردناک ترین اتفاقاتی است که باعث می شود همیشه مردم از آن بترسند.

در میان تمام روش های بستن یک زخم ، استفاده از بخیه متداول ترین روش است. روش های دیگر شامل استفاده از منگنه های پزشکی، چسب های مخصوص پوست و مواد چسبنده دیگر می شود.

کشیدن بخیه و یا وسایل دیگر چسباننده برای اکثر مردم ترس به همراه دارد. آشنایی بیشتر با روش های دوختن پوست و آگاه شدن از روش انجام و در نهایت جدا سازی آن از پوست، ترس و استرس را کاهش می دهد.

از بخیه برای بستن دهانه زخم و بریدگی بر روی پوست استفاده می شود. از بخیه می توان در تمام نقاط بدن، چه داخلی و چه خارجی، استفاده کرد. پزشکان با استفاده از بخیه های جداگانه پوست را دوخته و انتهای آن را گره می زنند.

نوشته های مشابه

خرید نخ جراحی

بخیه به پوست این اجازه را می دهد تا بصورت طبیعی خود را ترمیم کند، در غیر این صورت امکان ندارد پوست به هم بچسبد و ترمیم شود. از بخیه برای بستن انواع مختلفی از زخم استفاده می شود.

 برای زخم های ناشی از تصادف و یا پارگی از بخیه استفاده می شود و در عمل های جراحی، جراحان انتهای رگ های در حال خونریزی و محل جراحی را با بخیه می دوزند.

انواع نخ بخیه

نخ های بخیه به دو دسته اصلی تقسیم میشوند، قابل جذب و غیر قابل جذب.

نخ بخیه قابل جذب

نخ بخیه قابل جذب به سرعت داخل پانسمان ها خرد شده و طی تقریبا 60 روز استحکام خود را از دست می دهد. این نوع بخیه ها نیازی به کشیدن ندارند. از این نوع بخیه برای بستن سطح پوست و دیگر قسمت های خارجی که نیاز به بخیه دایمی ندارند، استفاده می شود.

نخ بخیه غیر قابل جذب

 در عوض نخ بخیه غیر قابل جذب استحکام خود را از 60 روز نیز بیشتر حفظ می کند. از این نوع بخیه برای بستن سطح پوست، زخم های خارجی و ترمیم رگ های خونی استفاده می شود.

 با توجه به محلی که بخیه در آن استفاده می شود، گاهی نیاز است که بخیه کشیده شود،مانند زمانی که زخم ترمیم شده است.

اصول بخیه زدن

بطور کلی اصول بخیه زدن بسیار ساده ست. نخ مورد استفاده برای بخیه به یک سوزن متصل است. زخم را با استفاده از آب استریل و آب اکسیژنه شست و شو می دهند. برای ضدعفونی کردن اطراف زخم نیز از بتادین استفاده می شود.

با استفاده از لیدوکائین موضع را بی حس کرده سپس با استفاده از نخ متصل به سوزن دو طرف زخم را بهم می دوزند تا پوست به حالت قبلی خود بازگردد.

 برای این کار احتمالا به چندین بخیه نیاز است. هنگامی که دهانه زخم دوخته می شود ژل آنتی بیوتیک بر روی آن پخش کرده و موضع را پانسمان می کنند.

 تمامی زخم هایی که بخیه خورده اند معمول جای زخم را باقی می گذارند اما معمولا جای آن بسیار کوچک است.

منگنه های جراحی

منگنه های جراحی برای بستن انواع مختلف زخم ها کاربرد دارند.منگنه از نظر سرعت عمل و کاهش درصد عفونت نسبت به بخیه برتری دارد. اما اگر از منگنه بدرستی استفاده نشود و یا دو طرف زخم با نظم کنار هم قرار نگیرد، جای زخم دایمی باقی میماند و باعث می شود زخم بدرستی ترمیم نشود. از منگنه معمولا بر روی جراحت پوست سر و یا بستن زخم های ناشی از جراحی استفاده می شود.

نوارهای بسته شونده پوست

نوارهای بسته شونده پوست، که به عنوان نوارهای چسبی نیز معروف هستند، امروزه بسیار پرطرفدار شده اند. این چسب ها مزیت های بسیاری دارند. درصد عفونت زخم در این نوار ها، نسبت به بخیه بسیار کم است. زمان چسباندن این نوار ها نیز بسیار کم است. و در اکثر افراد برای چسباندن این نوار ها بر روی زخم، نیازی به دارو بیهوشی و بی حس کننده نیست. اما این چسب ها مشکلات زیادی نیز دارند، برای مثال این چسب ها نمی توانند همانند بخیه لبه های زخم را با دقت کنار هم قرار بدهند. از این چسب نمی توان برای تمامی قسمت های بدن استفاده کرد برای مثال قسمت هایی از بدن که در طول روز ترشح دارند مانند زیرب غل،کف دست یا کف پا. اعضای بدنی که دارای مو هستند نیز مکان مناسبی برای این چسب ها نیستند.

عوامل چسبنده می توانند وسیله ای برای بستن زخم باشند. لبه های زخم را به این مواد آغشته می کنید و به هم می چسبانید تا زخم ترمیم شود. این چسب ها جدیدترین روش ترمیم زخم و مناسبترین جایگزین برای بخیه هستند، بخصوص برای کودکان. این چسب بطور خودکار بعد از 5 ال7 روز کنده می شود.

آماده سازی برای کشیدن بخیه

اگر شخصی بخیه دارد باید دستوراتی درباره نگهداری از بخیه و زخم و تاریخی برای بخیه کشیدن به او داده شود. نمونه ای از این دستورات را در قسمت ذیل مشاهده می کنید:

 • در 24 ساعت اول زخم را کاملا تمیز و خشک نگه دارید.
 • بعد از 48 ساعت اجازه استحمام دارید، اما آب را مستقیما روی زخم نریزید.
 • پس از 48 ساعت می توانید پانسمان را بردارید، مگر اینکه زخم خونریزی و یا ترشح داشته باشد. اگر پانسمان روی زخم خیس شد، باید آن را با یک پانسمان خشک و تمیز جابه جا کنید.
 • پس از تمیز کردن محل زخم، از پماد آنتی بیوتیک ( برای مثال پماد شرکت های نئوسپرین و یا پلیسپرین) استفاده شود.
 • اگر بخیه پاره و یا شل شد، پزشک را در جریان بگذارید.
 • اگر زمان بخیه کشیدن فرا رسید، برای این کار شخصی را بیابید که در این زمینه کاملا ماهر باشد.

زمان بخیه کشیدن برای هر قسمت از بدن متفاوت است. زمان های داده شده در قسمت زیر، زمان های معمولی برای این کار هستند، اما بطور با توجه به پزشکی که تحت نظر آن هستید، این زمان ها تغییر می کنند.

 • صورت : 3 الی 5 روز
 • پوست فرق سر : 7 الی 10 روز
 • بدن : 7 الی 10 روز
 • دست و پا : 10 الی 14 روز
 • بند : 14 روز

ممکن است بخیه ها با یک بار رفتن نزد دکتر کشیده شوند و یا چندین روز طول بی انجام، این فرایند کاملا به زخم بستگی دارد.

کشیدن بخیه ها

با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، زخم را از هرگونه خون خشک شده و یا اسکار پاکسازی می کنند. به کمک انبر های استریل دو سر بخیه را نگه داشته سپس با قیچی و یا چاقو جراحی بخیه را می برند. از انبر برای کشیدن و دور نگه داشتن نخ بخیه از پوست استفاده می کنند. این فرایند که کاملا بی درد است تا زمانی ادامه می یابد که تمامی بخیه از کشیده شود. هنگام بریدن نخ بخیه امکان دارد یک فشار یا کشیدگی کوچک احساس کنید. سپس دوباره روی زخم را تمیز می کنند. و سپس روی زخم را با نوار چسبی پوشانده تا زخم به ترمیم خود ادامه دهد.

جدا کردن منگنه از زخم

جدا کردن منگنه کار بسیار ساده و مشابه به بخیه کشیدن است.پزشکان از وسیله مخصوصی بنام جداکننده منگنه استفاده می کنند. پس از ضدعفونی کردن زخم، پزشک با استفاده از این دستگاه منگنه ها را جدا می کند.پزشک به دسته فشار وارد می کند و این فشار موجب خم شدن منگنه می شود، با خم شدن منگنه گوشه های آن صاف شده و به راحتی از پوست جدا می شود.منگنه دقیقا از همان جهتی که وارد پوست شده، از آن خارج می شود. بیمار ممکن است سوزش و یا کشیدگی بسیار کوچکی را احساس کند. این فرایند آنقدر ادامه میابد تا تمامی منگنه ها جدا شوند. پس از این کار زخم را دوباره ضدعفونی کرده و پانسمان چسبی روی آن قرار می دهند. این فرایند نیز کاملا بدون درد است.

کشیدن بخیه و طول درمان آن

مراقبت از زخم بعد از بخیه کشیدن دقیقا به اندازه قبل آن اهمیت دارد. از زخم به خوبی مراقبت کنید تا بدرستی ترمیم شود و جای آن باقی نماند.

 • تا 5 روز باند چسبی را روی زخم نگه دارید سپس برای برداشتن آن به جای کندن آن را با آب گرم خیس کرده تا به آرامی از روی پوست جدا شود.
 • زخم را همچنان خشک و تمیز نگه دارید. قدرت کشش پوست آرام آرام ترمیم می شود. بعد از فرایند بخیه کشیدن زخم 5 الی 10 درصد از قدرت کشش خود را باز می یابد به همین دلیل طی یک ماه بعد از آن باید از زخم مراقبت کرد.
 • بافت آسیب دیده برای چند ماه به مراقبت در برابر اشعه های مضر فرابنفش خورشید نیز نیاز دارد. برای بخش های آسیب دیده استفاده از ضد آفتاب توصیه می شود.
 • استفاده از ویتامین E نیز برای ترمیم بهتر زخم نیز توصیه می شود. اما زمانی باید از آن استفاده کرد که دهانه زخم کاملا بسته و ترمیم شده باشد.

چه مدت بعد از بخیه کشیدن باید به پزشک مراجعه کرد ؟

هنگام مشاهده هر یک از موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید :

قرمزی، افزایش درد، کبودی، تب ، رگ های قرمزی که منبع آنها محل بخیه باشد ، خارج شدن چرک از محل زخم، باز شدن مجدد دهانه زخم و یا خون ریزی.

عوارض بخیه کشیدن

عفونت زخم :اگر علائم بخیه اعم از قرمزی، افزایش درد، تب و کبودی نمایان شدند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

باز شدن مجدد زخم :اگر بخیه ها زودتر از موعد کشیده شوند و یا به محل زخم فشار زیادی وارد شود، دهانه زخم مجددا باز می شود. در این حالت پزشک می تواند آن قسمت را مجددا بخیه بزند و یا برای جلوگیری از عفونت بگذارد تا زخم خودش جوش بخورد.

باقی ماند شدید اثر زخم: تمامی زخم ها از خود اثر باقی می گذارند و چندین ماه طول می کشد تا جای آن کاملا ترمیم شده و به حالت عادی خود بازگردد. به هر حال اگر بخیه فورا کشیده نشود و برای مدت زمان طولانی روی زخم باقی بماند ، اثر آن روی پوست شدیدتر باقی می ماند. نتیجه این اثر زخم ممکن است شبیه به مسیر راه آهن شود.

تشکیل کلویید :کلویید یک توده بزرگ شبیه بافت زخمی است. این نوع جای زخم از زخم های معمولی بسیار بزرگتر و رنگ آن نیزاز پوست معمولی تیره تر است. تشکیل کلویید در ناحیه های مانند گوش، کمر، دست، آرنج و بخصوص سینه شایع است.

کلویید زمانی تشکیل می شود که بدن حین ترمیم شدن زخم بیش از حد واکنش نشان می دهد. کلویید در نژاد آمریکایی-آفریقایی و افرادی که قبلا سابقه کلویید داشتند بسیار شیوع دارد. افرادی که بدن آنها به تولید کلویید تمایل دارد باید زیر نظر پزشک باشند. با تزریق یک سری عوامل ضد التهابی، تولید کلویید کاهش می یابد.کلویید های بزرگ را می توان از پوست جدا کرد و برای ترمیم جای زخم آن از عمل پیوند استفاده کرد.

زخم های عظیم:این زخم های بزرگ می توانند در محدوده زخم اصلی باشند.این اتفاق معمولا در اطراف مفاصل رخ می دهد. این نوع زخم ها ابتدا در اندازه قابل توجهی به وجود میآیند اما پس از چندین ماه یا حتی سال کم کم کوچک تر می شوند. اما بالعکس کلویید هیچ گاه از بین نمی رود. در افرادی که از این نوع زخم ها دارند گاهی استفاده از یک پانسمان محکم کمک می کند به جلوگیری.

تصاویری از بخیه ها

بخیه در ناحیه بند انگشت

تصویر اول : عکسی نزدیک از بخیه در ناحیه بند انگشت.

بخیه شریان پا

تصویر دوم: تصویری از زخم پای یک خانم 46 ساله است که پس از جراحی شریان ران پا توسط منگنه بخیه شده است. برای بستن زخم پس از جراحی از منگنه استفاده شده است.

زخم جراحی بر روی پای چپ

تصویر سوم : تصویر نزدیک از منگنه کردن زخم جراحی بر روی پای چپ

زخم ابرو و گردن

تصویر چهارم : این مرد جوان پس از سقوط از پنجره طبقه 7 ام جراحت ها و زخم های زیادی برداشته است. این عکس یک هفته پس از سقوط از او گرفته شده است. زخم ابرو و گردن او توسط نوار های چسبی بسته شده اند.

بسته شدن زخم با نوار های چسبی

تصویر نزدیک از از بسته شدن زخم با نوار های چسبی.

نمایش بیشتر

‫89 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید مامانم ۲ هفته پیش عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا داشتن الان قسمت بخیه های معده ش که هفته پیش دکتر خودش بازش کرد الان قسمت بخیه ش سوراخ شده ازش مایع زرد رنگی میاد بیرون .اونموقع به دکترشم گفتیم اون مایع مال عملشه عفونت نیست .ولی الان هم اون مایع زرد رنگ میاد بیرون هم ۲ تا سوراخ داره .چکار کنیم ممنون میشم جواب بدید ؟؟؟

  1. اون مایع سروزی هستش ک معمولا بعد عمل های جراحی از بدن خارج میشه اگه پزشک دیدن و گفتن عفونت نیست جای نگرانی نداره بهتره اون مایع تخلیه شه و بعد اون دوتا سوراخ جوش میخورن

 2. سلام خسته نباشید.
  من گوشی اضافه رو سینه ام وجود داشت و با جراحی برداشتیم.
  و الان حدود یه هفته هست بخیه رو کشیدم،تا چ مدت جای بخیه قرمز باقی میمونه؟
  البته قرمز هست و کمی باد داره.
  ممنون میشم.

  1. سلام بهنام عزیز
   در واقع این سوال رو ما نمیتونیم جواب بدیم چون توانایی بهبود زخم و جای اون در افراد مختلف، متفاوت است

 3. سلام
  داخل دستم پلاتین کار گذاشتن و تقریبا سه هفته از این موضوع میگذره هفته دوم بخیه ها رو کشیدم و الان یک گره بخیه داخل دستم باقی مونده لازمه به دکتر مراجعه کنم ویا اینکه خودم میتونم بخیه رو بکشم
  ممنون

 4. سلام من دوهفته از بخيه های کمر میگزره خودم اومدم بکشم اون دوتا گره سروته کنده شد والان هيچي از نخ معلوم نیست چکار کنم

  1. سلام
   بستکی به نوع نخ جراحی استفاده شده در بخیه زدن داره
   ولی بهتره که حتما به پزشک مراجعه نمایید

  2. سلام و خسته نباشین،من نخ بخیه بعد از عمل فتق ناف رو کشیدم،اما حالا که توجه کردم،مقداری از نخ بخیه در نافم باقی مانده و میخواستم هم که اونو بکشم،اما درد داشت،پس کاری باهاش نداشتم.در ضمن نخ بخیه به رنگ آبی با رنگ متوسط است،آیا اون جذبی هست یا غیر جذبی؟و باید چیکار کنم؟

 5. سلام
  من دستمو عمل کردم الان بعد ۲۰روز رفتم بخیه هاشو بکشم هرچقد زور زدن در نیومد بعدش گره رو قیچی کردن گفتن جنس بخیه سلیکه جذب بدن میشه
  خواستم ببینم راست میگن جذب میشه یا اگه جذب نشه مشکلی نداره ؟

   1. سلام. بین دو انگشت دستم ۵تا بخیه خورده. الان ۱۰ روز گذشته. کی برم بخیه بکشم؟ میتونم دستم با اب بشورم؟

    1. سلام. این مورد را باید پزشکتون اعلام کنه چون ما نمیدونیم چه نوع نخی بوده و برای چه موردی بخیه زده شده

  1. در طولانی مدت باعث عفونت میشه ، حتما به یک جراح عمومی یا پزشک خودتون مراجعه کنید

 6. سلام.من تازه عمل کردم ۴ روز از عملم گذشته.دکترم گفته ۵ بیا واسه بخیه کشیدن .ولی میترسم بهتر نیست بیشتر بمونه تا جوش بخوره یا زودتر برم به نظرتون؟

  1. سلام. همیشه توصیه ی ما این هست که پزشکتون تصمیم گیرنده است نه یه مطلب در سایت

 7. سلام
  من دستم رو با شیشه بریدم پایین شصت امروز بخیش رو کشیدم اطراف زخم پوست خشک شده و اینکه یه ماده ای داری ازش ترشح میشه که مثل خون می مونه خون ابست این طبیعیه یا نه؟

  1. سلام. پیشنهاد ما همیشه این بوده که در زمینه های پزشکی حتما و حتما از پزشک خودتون مشورت بگیرید

 8. سلام ببخشید من چندماه پیش روی دستم سنگ بزرگی افتاده بود ورفتیم بیمارستان برام پانسمان کردن بعداز چند وقت اون قسمت قلمبه شد یعنی گوشت اضافه اومد روش بعد از چند ماه رفتیم بیمارستان که اون گوشت اضافرو ازبین ببریم دکتر جراحیش کرد وبعد بخیه زدیم همین امروز بعد پانسمان کرد گفت 10 روز دیگه بخیشو بکش میخوام ببینم اگه بخیرو بکشم دوباره گوشت اضافه میاد رودستم؟ چیکارکنم دیگه گوشت اضافه نیاره

 9. سلام روزتون بخیر
  مادر من یک ماه پیش عمل مفصل لگن انجام داده اند و بخیه ها به صورت منگنه هست
  ایشون بسیار میترسن از درد کشیدن منگنه ها . میخواستم بپرسم قبل از کشیدن منگنه ها میشه بی حسی موضعی
  انجام داد یا محل بخیه را چرب کرد که درد کشیدن کمتر بشه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

 10. سلام وخسته نباشید من دوهفته پیش دستم به بست لوله آب گیرکرد وشکاف بزرگی برداشت به حدی که عمل کردن فرداقراره بخیه هارو بکشن ولی هردفعه پانسمانش روبرمیداریم دوطرف زخم خون میاد خیلی هم درد داره به حدی که شب ها نمیتونم بخوابم به نظر شما چیکارکنم ؟؟؟؟

  1. قبل از باز کردن پانسمان ، روش آب ولرم بریزید
   تا بخیه و پوست با پانسمان نیاد ، البته به شرط اینکه ۴۸ ساعت از عمل گذشته باشه

 11. سلام بخیه پل دار چطوری کشیده میشه لطفا زودتر جواب بدید
  با این وضعیت کرونا نمیشه مادرم رو بیرون برد . کلینیک رفتیم گفتن ما نمیکشیم ببرید بیمارستان
  اما برای مادرم تو این شرایط خطرناکه بریم بیمارستان یا بیرون کلا

 12. سلام من ای بچه دوساله دارم این دوماه عمل سرکرده علان جای بخیها قرمزشده خاستم بدونم خطردار

 13. سلام بغل کف پای من با ظرف چینی شکسته برید و پزشگ کفت بعد دوهفته برای بخیه باید باز بشه الان دو روز پانسمان نمیکنم ولی جای بخیه درد داره و قرمز شده اطرافش با نخ پلاستیکی بخیه شده.

  1. پا ، چون مدام با زمین ارتباط داره ، همیشه باید ضد عفونی بشه
   حتما به پزشک هم مراجعه کنید

  2. سلام وقت بخیر پای من با شیشه بریده پانسمانشم نمیکنم چن وقته دهن زخمم یکم بسته شده ولی نمیدونم تا کی باید بخیه روش بمونه چون ورزش میکنم میخام زودتر دربیاد و بخیه رو بکشم ولی نمیدونم چقد باید بمونه از طرفی همه بم میگن جذب میشه و خودش میوفته نمیدونم چیکارکنم اون پزشکیم ک رفتم پیشش برا پام ایران نیس 😞چیکارکنم

 14. سلام وقت تون بخیر
  من الان ۶ ماه هست که بینی مو جراحی کردم
  الان باید برم بخیه های داخل بینی مو بکشم بنظرتون درد داره؟خیلی میترسم????

  1. متاسفانه ما نمیتوانیم نظرات تخصصی پزشکی به شما بدهیم. لطفا با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید

 15. با سلام من چانه یا فک خودرا بخیه زده بودم و بخیه را کشیده ام ویکم ورم دارد ایا طبیعی است؟

  1. متاسفانه ما نمیتوانیم نظرات تخصصی پزشکی به شما بدهیم. لطفا با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید

   1. سلام من ۱۵ روز پیش بخیه پامو کشیدم ولی الآن میبینم یه بخیه مونده چیکار باید بکنم

 16. سلام من دخترم دوماه که نخ بخیه روی انگشتِش مونده و در این مدت بعضی از قسمت های نخ بخیه افتادن و الان فقط نخ داخل پوستش مانده البته زیاد هم زیر پوستش نیست و این اواخر احساس درد و تیر کشیدن انگشتش می کند ممنون میشم اگر یه راه درمان را به ما پیشنهاد کنید با تشکر فراوان ????????????????????????????????

  عید نوروز سال ۹۹ مبارک باد ????????

   1. منم موافق ام
    همه رو ميگن با پزشك مشورت كنين
    يكدونه رو حتي يك راهنمايي كوچيك نكردن!!!!!

    1. این سایت تجهیزات پزشکی هست نه سایت مشاوره پزشکی دوست عزیز.
     این مطلب هم یک مطلب مرتبط با یکی از اقلام پزشکی هست

 17. سلام وقتتون به خیر،حدود ۵ روزه که عمل آپاندیس انجام دادم،جای بخیه فقط یک گره در ابتدا و یک گره در انتها دارم،اما هیچ جای کوکی روی سطح پوستم نمایان نیست
  کشیدن چنین بخیه‌ای آیا دردناک است؟

 18. سلام من با دوچرخه خوردم روی زمین و قسمت ریشه رونم پاره شد و مجبور شدم بخیه بزنم الان ۶ روز میگذره
  بعد چند روز میشه بخیه ناحیه ران را کشید با نخ 003و004 بخیه زده

 19. باسلام من کف دستم بخیه خورد بعد ۱۳روز کشیدم بخیه هارو و الان دوباره باز شده تو این شرایط نمیخواستم به بیمارستان مراجعه کنم. برای اینکه جای بخیه جوش بخوره چیکار کنم؟

  1. متاسفانه ما اینجا فقط یک مقاله قرار دادیم. نمیتونیم مشاوره پزشکی ارائه بدیم

 20. سلام خسته نباشید. من پاشنه پام بر اثر تصادف پاره شد. دکتر 11 بخیه زد و بعد از سه هفته بخیه ها رو کشی. دکترم از ترمیم پام و بخیه راضی بود.میخواستم بدونم الان که بخیه ها کشیده شدن چند روز دیگه میتونم حمام کنم. ضمنا احساس میکنم کف پاشنه پام که پاره شده بود زیرش انگار یه تیکه سنگ ده میخواستم ببینم این مورد طبیعبه یا خیر. با تشکر؟

 21. سلام
  من۲هفته پیش کف پام با شبشه پاره شد و الان ۲هفته شد و بخیه را کشیدم ولی پام بی حس و دو تا از انگشتام تکون میخوره.میخواستم بدونم بعد چه مدت میتونم راه برم؟!

 22. سلام
  من سه روز تا زمان کشیدن بخیه ی صورتم مونده
  و ادکتری ک جراحی رو رویه صورتم انجام دادن در دسترس نیستن خاستم بپرسم برای کشیدنش چجوری مطمئن شم ک پیشه چ کسی برم ک در این کار مهارت کافی رو داشته باشن ک جایه زخم باقی نمونه

 23. با سلام و خسته نباشید .من بالای بند انگشتم بخیه خورده و دکتر گفته بودن 12روز دیگه کشیده بشه که متاسفانه دکترم حضور ندارند و چند روز بعد میان می خاستم بیینم سه چهار روز بگذره از وقتی که دکتر گفته بود برا کشیدن بخیه مشکلی پیش میاره؟ دیر کشیدن بخیه چه مشکلی پیش میاره .چون دکتر گفته بود ترمیم نیاز داره گفتم خودت دکتر ببینه بهتره ممنون .

 24. سلام خسته نباشید
  من تقریبا 20 روزه که عمل جراحی زانو انجام دادم بعد از 15 روز بخیه ها رو کشیدم و اومدم حالا متوجه شدم که یه نخ از زیر پوست بیرون اومده میخواستم بدونم این چیه آیا بخیه جذبی هستش یا اینکه اشتباهی رخ داده؟؟

 25. سلام من دیروز خال کنار چشمم رو با جراحی برداشتم
  یه گوشه پلکمم بخیه زده ایا بعد باز کردن بخیه ازاد میشه یا امکانش هست بعد دوروز بخیه رو باز کنم و دوباره بخیه کنم

 26. سلام من تقریبا پنج هفته پیش در پاشنه پام یک توده بود با جراحی برداشتن برام و بخیه هام رو هفته پیش کشیدم دو تا از بخیه هام رو نکشیدن پزشکم گفت چون پاشنه پا یکم ضخیمه بهتره بمونه… اون دوتارم دیروز برام کشیدن و گفتن آروم آروم میتونی پاتو زمین بزاری خیلی آروم منم میترسیدم زیاد فشار نیاوردم امروز دیدم که همون دوتا که دیروز کشیدن با وسطیش از هم باز شده تعطیلات هم هست به پزشکم دسترسی ندارم چیکار باید بکنم؟

 27. خیلی جالبه که میگید کشیدن منگنه اصلا درد نداره ()
  واقعا؟!
  امتحان کردید؟
  پیشنهاد می کنم یک بار امتحان کنید بعد مزخرف بنویسید
  …این فرایند نیز کاملا بدون درد است.

 28. سلام وقت بخیر امروز پشت پلک دخترم من بخیه خورد ۹ سالش خیلی نگرانم که جاش بمونه چکار باید بکنم؟ 🙏

 29. سلام من عمل کیست مو انجام دادم ۱۴ روز از بخیه گذشت بازش کردم طبق نظر دکتر کاملا هم جوش خوردم اما دو تا بخیه اخر به اندازه نصف یه ناخون باز شده چیکار کنم نیاز به بخیه مجدد داره

 30. سلام من یک ماه پیش جراحی لاپراسکوپی صفرا انجام دادم . دکترم بهم گفته بود بخیه ها جذبی هستن نیاز به کشیدن نیس ولی امروز خیلی اذیتم میکرد به لباسم گیر میکرد میخواستم نوکش رو قیچی کنم کل نخ به قیچی گیر کرد اومد بیرون آبی رنگ بوده. الان از جام نتکون نمیخورم از ترس اینکه مبادا پوست داخلی جوش نخورده باشه از ترس پاهتم میلرزه لطفا کمکم کنید آیا فکرم اشتباهه؟

 31. سلام من یک هفته اس عمل بلفاروپلاستی انجام دادم میتونم برم و بخیه هام رو بکشم مشکلی نداره

 32. سلام وقتتون بخیر و شادی
  من ۲۹ روزه بینی مو عمل کردم، داخل یکی از سوراخای بینیم گره بخیه دیده میشد، چون ب پزشکم دسترسی نداشتم رفتم اورژانس بیمارستان اون بخیه رو برام کشیدن،الان ک تو گوگل سرچ کردم فهمیدم اون بخیه جذبی بوده، مشکلی برام پیش نمیاد؟

 33. سلام خسته نباشید من یه مشکلی داشتم و به زخمم و بخیه رسیدگی نشد و بعد از یکماه هنوز بخیه سر جاشه و لطف کنید بگید خودم چطور باز کنم امکان و دسترسی به پزشک ندارم. جای حساسی از بدنم نیست

 34. سلام من سر نشین بودم توی ماشین سرم خورد به شیشه ماشین خوری که شیشه خورد شد وبخیه زیاد روی پیشونیم خورد میخواستم بدونم بخیها رو که کشیدم از کی شروع کنم به ترمیم کننده و لیزر ؟و اینکه بعد از ترمیم کننده و لیزر کاملا جاش برطرف میشه؟

  1. سلام خستنه باشید من عمل تیزی انجام دادم بع از یک هفته بخیمو کشیدم یکم باد کرده چکار کنم مشکلی داره یا نه یک بخیه هم مونده دکتر گفت خود ب خود میفته ولی ازش آشغال میزنه بیرون الان دوروزه اونطوری شده

 35. من اولین روز عید شیشه برید انگشت اشارم رو تاندون دستم آسیب دیده 6 عمل کردن 6روز آتل بستن 12روز هم گچ تازه دیروز باز کردم هم گچ و هم بخیه ولی حالا دوتا از انگشتم ک تو گچ بوده ورم کرده آیا طبیعی هستش میشه زود جواب بدید ممنونم و اینم بگم 5تا بخیه خورده ولی الان ک باز کرده یزره جا تقریبا جای دوتا بخیه سر باز کرده همون دیروز ک بخیه رو در آورد اینجوری بود آیا واجبه ک ب دکتر برم دوباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا