تجهیزات و لوازم پزشکیمعرفی و آموزش تجهیزات پزشکی

ریپلیسمنت پگ برای چه بیمارانی کاربرد دارد

ریپلیسمنت پگ وسیله‌ای نرم و انعطاف‌پذیر است است که با ماده‌ سیلیکون تولید می‌شود. از این وسیله به جای معده استفاده می‌شود. بیمارانی که در گذشته از پگ دائمی استفاده کرده‌اند، می‌توانند از ریپلیسمنت پگ استفاده کنند. این وسیله قابل تعویض است. در ادامه به توضیح بیشتر این وسیله کاربردی می‌پردازیم.

ریپلیسمنت پگ چیست؟

از ریپلیسمنت پگ به عنوان وسیله‌ای برای انتقال غذا به بیمار استفاده می‌شود. این لوله طی یک عمل جراحی گاستروستومی، از راه دهان و یا بینی وارد بدن می‌شود. سر دیگر آن به سمت معده می‌رود. زمانی که درمانگر غذا یا داروی بیمار را در داخل این لوله می‌ریزد، به راحتی وارد بدن او می‌شود.

 این وسیله دارای سایزهای 12، 16، 20 و 24 است و برای بیماران براساس نیاز آن‌ها استفاده می‌شود. این وسیله می‌تواند به راحتی توسط پرستار یا پزشک تعویض شود. برای این کار نیازی نیست تا بیمار به اتاق عمل انتقال داده شود.

از دیگر ویژگی‌های این لوله‌ی نرم می‌توان به قابلیت شستشوی آن قبل و بعد از تغذیه اشاره کرد. پزشک می‌تواند محل پگ را با پانسمان آنتی باکتریل کوادین به طور کامل بپوشاند. با این کار از ورود مواد مضر و باکتری به داخل معده بیمار پیشگیری می‌شود.

ریپلیسمنت پگ برای چه بیمارانی استفاده می‌شود؟

تمامی بیمارانی که قادر به جویدن یا بلعیدن غذا نیستند، به این لوله نیاز دارند. برای مثال بیماران به کما رفته و یا بیماران مبتلا به سرطان حنجره و مری به ریپلیسمنت پگ نیاز دارند. همچنین بیمارانی که با مشکلات بلع مواجه هستند و یا GCS پایینی دارند و یا دچار هاتوم دهانی هستند، به ریپلیسمنت نیاز دارند.

اگر پزشک نتواند برای بیمار از ان جی تیوب استفاده کند و یا مسیر لوله تغذیه مسدود شده باشد، بهترین راهکار برای او استفاده از این لوله است.

 بعد از این لوله از راه دهان یا بینی وارد معده می‌شود، درمانگر می‌تواند به راحتی غذا و دارو را وارد معده بیمار کند. البته غذا و دارو باید به شکل مایعات باشد. زمانی که حتی بیمار قدرت بلعیدن را ندارد، این مایعات نیاز روزانه بدن را تأمین می‌کنند.

مزیت های استفاده از ریپلیسمنت پگ

این لوله نرم و انعطاف پذیر وقتی وارد بدن بیمار می شود، هیچ مشکلی را برای او ایجاد نمی‌کند. در واقع به بافت دهان، مری و معده آسیب نمی‌رساند. در عین حال به روند بهبود وضعیت جسمانی بیمار هم کمک زیادی می‌کند. مزیت‌های دیگر استفاده از ریپلیسمنت پگ شامل موارد زیر است:

  • کاهش هزینه‌های درمان
  • امکان تعویض پگ براحتی و بدون نیاز به تجهیزات اتاق عمل
  • بدون صدمه به بافت داخلی بدن بیمار در مجاری تنفسی، مری و معده
  • سرعت دادن به روند درمان

ریپلیسمنت پگ چه کاربردی دارد؟

این لوله جایگزین پگ معده است و برای بهبود تغذیه بیمار و جذب سریع دارو استفاده می‌شود. همچنین از این لوله برای ریکاوری سریع بیمار، متعادل کردن مواد معدنی و دارو درمانی استفاده می‌شود. با وجود این لوله روند بهبودی بیمار سرعت بیشتری می‌گیرد. زیرا تا زمانی که مواد معدنی و دارو وارد بدن بیمار نشود، درمان انجام نمی‌شود.

لوله ریپلیسمنت پگ تا چه مدت می تواند در بدن بیمار باقی بماند؟

این لوله می‌تواند برای ماه‌ها و سال‌ها در معده بیمار باقی بماند. اگر بیمار نتواند به اندازه کافی موادغذایی را از طریق دهان مصرف کند، درمانگر می‌تواند غذا و دارو به صورت مایعات از راه این لوله وارد معده او کند. این لوله در بهترین حالت یک سال قابل استفاده است. بعد از آن می‌توان آن را تعویض کرد.

تجهيزات پزشکي سدان مد يکي از بزرگترين فروشگاه هاي کشور که به صورت 24 ساعته و آنلاين در ايران فعاليت دارد از قسمت هاي مختلف سايت سدان مد ديدن فرماييد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا