تجهیزات و لوازم پزشکی

10 وسیله پیشنهادی برای مراقبت از بیمار در خانه

در طول مدت پنج سالی که مشغول فعالیت در یک مرکز نگهداری هستم، متوجه شده ام که در اختیار داشتن امکانات عالی و در دسترس، برای بسیاری از افراد فوق العاده ارزشمند است. همچنین من با برخی از ابزارها هم کار کرده ام و در نتیجه به بهترین شکل می توانم شما را راهنمایی کنم.  هدف من این است که به شما در حین مراقبت از شخص دیگری که مسئولیت نگهداری او را به عهده دارید، کمک کنم تا به بهترین شیوه ممکن کارتان را انجام دهید.

ممکن است شما مسئولیت مراقبت از مادر، پدر، خواهر یا برادر و فرزندتان و یا هر شخص دیگری را که نیازمند کمک است، داشته باشید. در هر شرایط و با هر امکاناتی که باشید، همیشه وسایلی برایتان قابل فراهم خواهد بود که زندگی شما و شخصی که از آن مراقبت می کنید را بسیار راحت تر و دلپذیرتر می کند.

من در مرکز نگهداری که مشغول به مراقبت از متقاضیان خود هستم، از گزینه های زیادی در لیست خود استفاده کرده ام. برای تمام گزینه هایی که استفاده نکرده ام هم زمان قابل توجهی برای تحقیق صرف کرده ام تا بهترین وسیله جایگزین برای مراقبت از افراد تحت مسئولیت شما پیدا کنم.

وقتی از واژه بهترین استفاده می کنیم لزوما به معنی گرانترین یا برترین ابزار یا وسیله نیست. به نظر من در موارد اضطراری، رعایت مقدار هزینه مهم است. وسایلی که من به شما پیشنهاد خواهم کرد ابزار با کیفیت و دارای قیمت مناسب هستند. همان ابزارهایی که خودم هم هر روز در کارم استفاده می کنم.

نکات مهم برای مراقبت از بیمار در خانه

من شما را برای پذیرفتن مسئولیت نگهداری و مراقبت از فردی دیگر تحسین می کنم. اکنون شما به ابزارهایی درست نیاز دارید تا کارتان را ساده تر و با امنیت بیشتری انجام دهید. برای این کار لازم است که شما درباره آن چیزی که جستجو می کنید و همچنین کارت اعتباری تان مطالبی بیاموزید. من هیچ گاه بیان نکردم که این مسئولیت کار ساده ای خواهد بود چون واقعا کار راحتی نیست.

این موضوع بسیار مهم است که شما بر روی آن چیزی که واقعا نیاز دارید، سرمایه گذاری کنید. درست است که وسایل بسیار زیادی برای راحت تر کردن زندگی وجود دارد اما وقتی که هزینه خرید آنها با بودجه شما سازگار نیست، خودتان را به دردسر نیندازید. سعی کنید دنبال راه های خلاقانه برای حل مشکلاتتان باشید.

با توجه به تجربیاتی که در مدت زمان کاری خود در مراکز نگهداری به دست آورده ام، می توانم بگویم که امنیت و سلامت اولویت اول ما است. اگر شما تازه در آغاز راه خود هستید، به شما توصیه می کنم که هزینه خود را صرف مواردی کنید که از صدمات و آسیب بیمارتان جلوگیری می کنند.

اولین حادثه ای را که در یک مرکز نگهداری شاهد آن بودم مربوط به یکی از متقاضیانم بود که در حال حرکت از روی ویلچر خود به سمت تخت بود که نتوانست کاملا جابجا شود و به روی زمین افتاد و سرش به لبه میز کناری برخورد کرد. من در اتاق کناری مشغول کمک کردن به متقاضی دیگری بودم که ناگهان صدای افتادن را شنیدم. این شخص از ناحیه سر در این حادثه آسیب دید و دچار خونریزی شد.

چرا مراقبت از بیمار در خانه

در این این شغل هیچ گونه راحتی در کار قابل تصور نیست. حادثه اتفاق می افتد و قابل جلوگیری نیست. این متقاضی قبلا سابقه هیچ گونه افتادن نداشت و در نتیجه امکانات محدودی برای تامین امنیت او در اتاق بود. بعد از این حادثه، یک زنگ در کنار تخت او و همچنین تشک هایی بر روی زمین برای جلوگیری از آسیب او در حین زمین خوردن قرار داده شد. این وسایل اولین امکاناتی هستند که بعد از حادثه افتادن در اختیار متقاضی قرار داده می شوند.

بعد از وسایل امنیتی، دومین گروه از امکاناتی که تصور می کنم ضروری هستند، ابزارهای انتقال و جابجایی هستند. این ابزارها انواع مختلفی دارند که در پایان به هر یک از آنها خواهم پرداخت.

برای من بسیار دشوار است که تنها یک وسیله را برای حل تمام مشکلاتتان پیشنهاد کنم زیرا از موقعیت و شرایط شما اطلاع کافی ندارم. با این حال اصلی ترین ابزار قابل استفاده برای انتقال افراد دیسک ها و تخت های انتقال، کمربندهای قدم زنی، و ابزارهای بلند کردن بیمار مانند بالابر کل بدن و بالابر ایستاده هستند.

من تمام این ابزارها را در چند قسمت مختلف تقسیم بندی کرده ام، بنابراین شما می توانید دقیقا همان چیزی را که می خواهید پیدا کنید. دقت کنید که شما به تمام این چیزهایی که پیشنهاد می کنم نیاز نخواهید داشت. فقط سعی کنید بین نیازهای بیمارتان و قیمت منطقی محصول که در توان شما است توازن برقرار کنید.

ده وسیله اصلی در مراقبت از بیمار در خانه

بالابر بیمار

1- بالابر بیمار

بالابرهای انتقال بیمار ابزارهای کمکی هستند که به مراقبت کنندگان و پرستاران کمک می کنند تا در مواجهه با مشکلات بر سر راه انتقال بیماران بتوانند به راحتی آنها را جابجا کنند. بالابرهای انتقال بیمار یا توسط یک موتور برقی و یا به وسیله یک تلمبه هیدرولیکی دستی کار می کنند. این بالابرها انواع مختلفی که عبارتند از:

 • بالابرهای ایستادن؛ این بالابرها به بیمار کمک می کنند که از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت بدهند و مدل های دستی و برقی هم دارند.
 • بالابرهای کل بدن؛ این بالابرها به شکل هیدرولیک کار می کنند.
 • بالابرهای سقفی؛ یک بالابر خطی که معمولا به سقف متصل می شود و به بیمار کمک می کند که راه برود.
 • بالابر پلکانی؛ این بالابر با برق کار می کند و بیشتر از بالابرهای دستی برای خانه مناسب است.

تخت بستری بیمار

2- تخت های بیمارستانی

تخت های بیمارستانی برای کسانی که نیاز به تخت های با مدل بیمارستانی دارند بسیار مناسب است. بیشتر تخت های بیمارستانی برقی هستند و دارای حالت های متنوع بسیار و قابل تنظیم برای راحتی بیمار و کاستن دردهای بستر هستند. این تخت ها دارای مدل ها و تنوع زیادی از لحاظ ابعاد، وزن، گنجایش و مارک های مختلف در بین سایر تخت ها هستند.

ابزار مراقبت از بیمار

 • تخت بیمارستانی تمام برقی؛ این تخت دارای 6 دکمه برای کنترل کارکرد قسمت های مختلف آن است. دو دکمه برای کنترل قسمت بالایی تخت، دو دکمه دیگر برای تنظیم ارتفاع تخت و دو دکمه آخر هم برای تنظیم قسمت پایین تخت هستند. این نوع تخت از یک یا دو موتور برقی استفاده می کند.
 • تخت نیمه برقی؛ این نوع تخت دارای 4 دکمه است. دو دکمه برای تنظیم قسمت بالایی تخت و دو دکمه هم برای قسمت پایین تخت و حالت قرار گرفتن پاها هستند.

واکر

3- وسایل حرکتی

اگر شما با مشکل دائمی حرکت دادن و انتقال بیمار مواجه هستید، خرید یک ویلچر یا واکر می تواند به شما کمک بیشتری کند. وسایل حرکتی میزان کنترل و اختیار فرد بیمار را در مواجهه با اختلالات حرکتی افزایش می دهد.

این وسایل همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای توانبخشی و بازیابی سلامتی عمل کنند. بیشتر افراد سالمند ترجیح می دهند که از وسیله ای کمکی برای راه رفتن استفاده کنند تا اینکه از شخصی کمک بگیرند زیرا در این صورت می توانند به تنهایی و به اختیار خود کارهای خود را انجام دهند. با داشتن یک پرستار یا شخصی که به آنها در راه رفتن یا حرکت کردن کمک کند، حس بدی در آنها به وجود می آورد که انگار با آنها مانند یک بچه رفتار می شود.

ابزارهای کمک حرکتی

4- ابزارهای کمک حرکتی

ابزارهای کمک حرکتی برای حرکت دادن افراد دارای محدودیت ها و مشکلات جسمی-حرکتی و برای انتقال آنها از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. این ابزارها به شکل ها، فرم ها و اندازه های مختلف طراحی شده اند تا به بیمار در حرکاتی مثل استفاده از دستشویی عمومی، رفتن به حمام یا حتی نشستن در داخل و یا خارج شدن از اتومبیل کمک می کنند. بعضی از انواع مختلف این ابزارهای کمک حرکتی عبارتند از:

 • تخته های انتقالی؛ این تخته بیمار را با کمی بالابردن از روی تخت به روی صندلی حرکت می دهد.
 • دیسک های انتقالی؛ با استفاده از این دیسک ها دیگر نیاز به تلاش زیادی برای جابجایی بیمار نیست و این ابزارها حتی باعث کاهش فشار به کمر بیمار و همچنین خود پرستار یا مراقبت کننده می شوند.
 • کمربندهای انتقالی؛ این کمربندها بیمار یا فرد سالمند را در حین حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر ثابت نگه می دارد.

 

صندلی های بالابر

 

5- صندلی های بالابر

هدف اصلی استفاده از صندلی های بالابر این است که فرد بیمار را کم کم و به آرامی بالا ببریم تا جایی که به حالت ایستاده یا صاف قرار بگیرد یا اینکه حرکت او برای تغییر حالت و نشستن را آسان کنیم بدون اینکه آسیبی ببیند. صندلی های بالابر به گونه ای طراحی شده که مشابه صندلی های لمیده و راحتی است و بنابراین بیشترین میزان آسایش و راحتی را به همراه دارد.

آنها همچنین برای کنترل کامل بدن برای تامین بیشترین میزان آسایش طراحی شده اند. این صندلی ها از افتادن بیمار جلوگیری می کنند و میزان کشش مفاصل را به حداقل می رسانند. صندلی های بالابر در مدل ها و اندازه های مختلف و مطابق با هر نوع نیازی در دسترس است. انواع مختلف این صندلی ها دارای گزینه ماساژ گرمایی هم هستند.

صندلی لگن دار

6- صندلی لگن دار

این وسیله یک جایگزین مناسب و امن برای کسی است که دارای محدودیت حرکتی است و به عنوان یک صندلی به همراه یک لگن به عنوان توالت همراه استفاده می شود. این نوع صندلی بخصوص برای افرادی مناسب است که با استفاده از توالت های استاندارد و معمولی مشکل دارند.

آنها دارای گزینه های مختلف مانند ارتفاع قابل تنظیم، دسته های قابل جدا کردن و پایه ای برای راحتی حرکت هستند. این صندلی ها همچنین دارای چرخ هایی هستند که به انتهای هر دو پایه آن متصلند و حرکت صندلی را راحت تر می کنند. یک صندلی لگن دار خوب و باکیفیت باید با دوام و ضد زنگ زدگی باشد.

صندلی های استحمام

7- صندلی های استحمام

این نوع صندلی ها بیشتر مناسب آن دسته از بیماران یا افراد سالمند است که نمی توانند به طور طولانی مدت زیر دوش حمام سرپا بایستند. این صندلی ها با دوش سرخود به بیماران و افراد ناتوان کمک می کنند تا به راحتی دوش بگیرند و از حمام آب داغ لذت ببرند.

به این شکل، افراد سالمند و ناتوان به راحتی و به تنهایی می توانند حمام کنند. انواع مختلفی از صندلی ها استحمام با ظرفیت های وزنی متفاوت در بازار موجود هستند. بنابراین توصیه می کنیم که آن مدل از صندلی را انتخاب کنید که تحمل وزن بیمارتان را داشته باشد. یک صندلی استحمام خوب باید محکم، بادوام و برای نشستن راحت باشد.

وان های با قابلیت پیاده روی

8- وان های با قابلیت پیاده روی

اغلب وارد شدن و خارج شدن از وان حمام ممکن است باعث ایجاد حادثه و اتفاق شود. استفاده از وان های پیاده روی یک راه حل ساده برای رفع این مشکل است. آنها داری دریچه هایی هستند که به راحتی باز و بسته می شوند. این وان ها همچنین دارای شیر کنترل دما هستند که از داغ شدن زیاد آب جلوگیری می کنند و در نتیجه احتمال سوختگی را کاهش می دهند.

این وان ها دارای یک صندلی استحمام هستند که داخل آن تعبیه شده و رویه صندلی هم برای جلوگیری از سرخوردن و تضمین ایمنی شخص، سطحی غیر صاف دارد. یک وان مخصوص استاندارد باید دارای حداقل دو میله محافظتی باشد. البته این میله های محافظتی به انتخاب خریدار هستند و حتما باید در مواردی که توسط شخصی با محدودیت حرکتی یا محدودیت های بیشتر استفاده می شود، انتخاب شوند.

بالابر وان

9- بالابر وان

یک بالابر وان وسیله ای بخصوص و مانند یک صندلی است که در داخل وان حمام قرار دارد. برای افراد دارای محدودیت های حرکتی و یا افراد ضیف تر بسیار دشوار است که در جابجایی از حالت ایستاده به حالت نشسته و یا قدم برداشتن و بلند کردن پا برای رفتن به داخل وان حرکت کنند.

با استفاده از این وان های مخصوص، بیمار دیگر نیازی به خم شدن یا کشیدن بدن خود برای داخل شدن در وان و یا خارج شدن از آن ندارد. علاوه بر این، شما با استفاده از این وان ها دیگر نیازی به تغییر شکل و نوسازی حمام یا تعویض وان برای تامین ایمنی حمام ندارید.

زنگ برای صدا کردن

10- زنگ برای صدا کردن

این وسیله در زمانی که بیمار یا فرد سالمند نیاز به مراقبت و توجه اضطراری دارد، استفاده می شود و برای صدا کردن یا هشدار به پرستار یا مراقبت کننده است. کارایی دیگر این زنگ ها برای افراد با محدودیت های حرکتی این است که به آنها اطمینان خاطر می هد که کمک همیشه در نزدیکی و در دسترس آنها قرار دارد. این زنگ ها با هر حرکتی به صدا در می آیند و برای شمارش دفعاتی که یک بیمار از بستر خارج می شود هم قابل استفاده هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام. ممنون از مطلب خوبتون. ببخشید میشه راهنماییم کنین که این وسایل رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

  1. میتونید با شماره های موجود در سایت ما تماس بگیرید و از شرکت ما خریداری نمایید

 2. سلام و عرض خسته نباشید با کامپیوتر و نرم افزار چه وسایل کمکی برای سالمند دارید؟ سالمندانی که می توانند با کامپیوتر کار نمایند. بسیار سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا