تاریخچه پیدایش آمبولانس

مدیر سایتمدیر سایت
168 بازدید
تاریخچه-پیدایش-آمبولانس

تاریخچه پیدایش آمبولانس

آمبولانس یک وسیله نقلیه خودرو  امدادی می‌باشد که به طور خاص برای انتقال افراد بیمار و مجروح به یک مرکز پزشکی طراحی شده است.

آمبولانس

آمبولانس یک وسیله نقلیه خودرو می‌باشد که به طور خاص برای انتقال افراد بیمار و مجروح به یک مرکز پزشکی طراحی شده است. اکثر آمبولانس‌ها وسایل نقلیه موتوری هستند، گرچه هلیکوپتر، هواپیما و قایق نیز به عنوان آمبولانس استفاده می‌شود. فضای داخلی آمبولانس برای یک یا چند بیمار به علاوه چند پرسنل پزشکی اضطراری  مناسب است. همچنین شامل انواع لوازم و تجهیزاتی است که برای ثبات وضعیت بیمار در هنگام مسیر استفاده می‌شود.

تاریخچه پیدایش آمبولانس

اولین ماشین آمبولانس، چرخ دستی‌‌‌های دوتایی ساده بود که برای حمل سربازان بیمار یا زخمی‌که به تنهایی قادر به راه رفتن نبودند، استفاده می‌شد. کلمه آمبولانس از واژه لاتین آمبولار به معنای پیاده روییا حرکت می‌آید. اولین آمبولانس‌ها به طور اختصاصی برای انتقال بیماران به یک مرکز پزشکی در اواخر دهه هزار و هفتصد در فرانسه توسط دومینیک ژان لاری، جراح ارتش ناپلئون، توسعه یافت. لری خاطرنشان کرد که تقریبا یک روز کامل طول می‌کشد که سربازان زخمی‌به بیمارستان‌‌‌های حراست منتقل شوند، و اکثر آنها طی این زمان می‌مردند، صرفا به دلیل فاصله. برای ارائه کمک‌‌‌های فوری و حمل و نقل سریع تر، او یک درشکه اسب سواری با کارکنان متخصص پزشکی و دستیار همراه با فضایی برای چندین بیمار بر روی برانکارها طراحی کرد.

اولین آمبولانس گروه‌‌‌های نظامی‌در ایالات متحده در سال هزار و هشتصد و شصت و دو در طی جنگ داخلی به عنوان بخشی از ارتش اتحادیه سازماندهی شد. اولین سرویس آمبولانس شهری غیرنظامی‌در ایالات متحده سه سال بعد توسط بیمارستان تجاری سینسیناتی سازماندهی شد. در اواخر قرن، اکثر بیمارستان‌‌‌های اصلی دارای آمبولانس شخصی بودند. اولین آمبولانس موتوری در سال هزار و هشتصد و نود و نه  در شیکاگو به کار گرفته شد.

در مناطقی که در آنها بیمارستانی وجود نداشت، نعش کش‌‌‌های محلی مرده شورها، اغلب تنها وسیله نقلیه بود که قادر به حمل یک بیمار بر روی برانکار بود، و همچنین بسیاری از خانه‌‌‌های اختصاص داده شده به مراسم تشییع جنازه، خدمات آمبولانس را ارائه می‌دادند. در نتیجه، طراحی و ساخت آمبولانس و نعش کش‌ها برای سالهای متمادی با هم ارتباط نزدیکی داشتند.

اکثر آمبولانس‌‌‌های اولیه به سادگی تنها برای جا به جایی بیماران در نظر گرفته شده بود. پس از اینکه  پزشکان و بخش نجات آتش نشانی شروع به عمال کمک‌‌‌های اولیه کردند، بیمار جهت تسریع مراجعه به بیمارستان در پشت آمبولانس قرار داده می‌شد. در برخی موارد، پزشک هم سوار می‌شد، اما در اغلب اوقات بیمار به تنهایی و بدون مراقبت در آمبولانس قرار داده می‌شد. در ایالات متحده، زمانی که دولت فدرال، قانون ایمنی بزرگراه را در سال هزار و نهصد و شصت و شش تصویب کرد، این موضوع به طور چشمگیری تغییر کرد.  میان انبوهی از استانداردهایش، طی قانون جدیدی، مقرراتی برای طراحی آمبولانس و مراقبت‌‌‌های پزشکی اورژانسی تصویب شد. آمبولانس هایی با بدنه‌‌‌های کم ارتفاع و نعش کشی با ون هایی با بدنه ی بلند جایگزین شد تا برای  کارکنان و تجهیزات اضافی فضای کافی ایجاد کند. رادیوهایی نیز نصب شد، بسیاری از آمبولانس‌ها، تجهیزات پیشرفته ای مانند دفیبریلاتور قلب، همراه با یک قفسه حاوی داروهای نجات بخش با خود حمل می‌کردند.

امروزه، آمبولانسها در انواع مختلفی از اشکال و اندازه‌ها موجود هستند. ساده ترین طرح‌ها، تجهیزات پایه برای پشتیبانی احیا و یا بی ال اس دارند در حالی که انواع بزرگتر، طراحی‌‌‌های پیچیده تری دارند که با تجهیزات احیا بخش پیشرفته تریا ای ال اس مجهز شده اند. آمبولانس‌ها ممکن است توسط شرکت‌‌‌های خصوصی، بیمارستان ها، اداره آتش نشانی یا پلیس محلی یا یک سازمان شهری جدا تامین شوند.

اجزای سازنده آمبولانس

اجزای سازنده آمبولانس

تولیدکنندگان آمبولانس اجناس زیادی را به جای این که خودشان بسازند، از سایر تامین کنندگان خریداری می‌کنند. این شامل کابین خودرو و شاسی، چراغ‌‌‌های هشدار دهنده و آژیر ها، رادیو ها، اکثر اجزای سیستم الکتریکی، اجزای تهویه مطبوع و حرارت، اجزای سیستم اکسیژن و قطعات مختلف بدنه مانند پنجره ها، قفل ها، دستگیره‌ها و لولا‌ها می‌شود.

اگر آمبولانس بدنه جداگانه ای داشته باشد، چارچوب بدنه معمولا از آلومینیوم شکل داده شده و یا بازیافتی ساخته می‌شود. دیوارهای بیرونی ورقه آلومینیومی‌رنگ شده هستند و دیوارهای داخلی معمولا ورق آلومینیومی‌پوشیده شده با پوشش وینیل یا پلاستیک لمینیت می‌باشند. در کف زیری ممکن است از تخته چند لا یا از پلاستیک لانه زنبوری پر شده با ورقه آلومینیومی‌استفاده شود. پوشش کف داخلی معمولا یک وینیل بدون درز، درجه صنعتی است که تقریبا در هر طرف برای سهولت تمیز کردن از جایش در می‌آید.

طراحی داخلی کابینت آمبولانس

کابینت‌‌‌های داخلی در بخش حمل بیمار معمولا از آلومینیوم همراه با پنل‌‌‌های پلاستیکی شفاف و مقاوم در برابر شکست در درب‌ها ساخته شده اند. سطح مقطع و دیوار در ناحیه عمل، ناحیه ای که بلافاصله در مقابل سر و بدن بیمار در سمت چپ بدن آمبولانس قرار دارد معمولا با یک ورق فولادی ضد زنگ پوشیده شده تا در برابر اثرات خون و دیگر مایعات بدن مقاوم باشد. صندلی‌‌‌های داخلی و دیگر نشیمنگاه‌ها دارای یک پوشش پلاستیکی مقاوم در برابر شعله با پوشش وینیل هستند دستگیره‌‌‌های داخلی و ریل‌ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. دیگر قطعات ترمیم داخلی ممکن است از مواد لاستیکی یا پلاستیکی مختلف ساخته شود.

طراحی آمبولانس

طرح‌‌‌های آمبولانس به سه دسته تقسیم می‌شوند. آمبولانس نوع یک دارای یک بدنه مدولار یا قابل جدا شدن است که بر روی شاسی کامیون شناخته می‌شود. کابین کامیون از طریق یک پنجره کوچک به بدنه متصل می‌شود، اما سرنشینان کابین باید جهت ورود به بدنه ی آمبولانس از خودرو خارج شوند. در آمبولانس نوع دو، از ون با سقف بلند استفاده می‌شود. به دلیل نوع ساخت ون، ساکنان کابین می‌تواند به راحتی از داخل وارد بدنه شوند، با این حال فضای داخلی محدود است. آمبولانس نوع سه، دارای یک بدنه مدولار بر روی یک شاسی حاشیه دار ساخته شده است. این طراحی ترکیبی از ظرفیت بدنه ی مدولار بزرگتر و دسترسی آسان به یک ون می‌باشد.

مقررات فدرال برای آمبولانس توسط استانداردهای خدمات عمومیKKK-A-1822 تعریف می‌شود. این شامل ساخت کلی، سیستم‌‌‌های الکتریکی، چراغ‌‌‌های اضطراری و بسیاری از جنبه‌‌‌های دیگر طراحی آمبولانس می‌باشد. بعضی از ایالت‌ها این استاندارد فدرال را قبول کرده اند، در حالی که بقیه آنها مقررات طراحی  خاص خود را دارند. از آنجایی که آمبولانس یک وسیله نقلیه موتوری است، استانداردهای ایمنی خودرو فدرال (FMVSS)، روی خودرو اعمال می‌شود.برگرفته از: اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای اصلی

استاندارد های(OSHA)  نیز در مورد پاتوژنهای منتقل شونده از راه  خون و هوا نیز اعمال می‌شوند. در چارچوب این استانداردها، تولیدکنندگان ممکن است مشخصات و مواد خاصی را برای ارائه محصولات خود با مزایای منحصر به فرد در بازار نیز مشخص کنند.

فرآیند ساخت آمبولانس

آمبولانس‌ها معمولا در فرآیند خطوط مونتاژ اصلاح شده تولید می‌شوند که طی آن وسیله نقلیه یا بدنه از یک ناحیه ثابت خط تولید، به جای اینکه در طول خط مونتاژ کشیده شوند، به سمت قسمت دیگری حرکت می‌کند. قطعات مخصوص برای نصب و یا مونتاژ به هر منطقه آورده می‌شوند. تولید کنندگان مختلف ممکن است از فرآیندهایی با تفاوت کمی‌استفاده کنند. نمونه زیریک نمونه از عملیات برای ساخت آمبولانس نوع  یک با بدنه مدولار می‌باشد:

ساخت پوشش بدنه

 •  سازه‌‌‌های ساختمانی بدن آمبولانس – حمایت کننده ها، بست‌ها و براکت‌‌‌های کف، دیوارها و سقف  یا با استفاده از دستگاه‌‌‌های استاندارد ماشین آلات جهت شکل دهی خم می‌شوند یادر آن‌ها از  آلومینیوم بازیافتی مخصوص شکل گرفته شده که سازندگان تهیه می‌کنند، استفاده می‌شود. اجزاء در موقعیت مناسبی توسط دستگاهی به نام جیگ نگه داشته  و به یکدیگر به هم متصل می‌شوند تا چارچوب بدنه را تشکیل دهند.
 • قطعات پوشش بیرونی با استفاده از ابزارهای استاندارد ورق فلز ساخته شده و با استفاده از اتصال دهنده‌‌‌های مکانیکی یا اتصال چسب به خارج از چارچوب می‌چسبند. محفظه‌‌‌های خارجی ساخته و جوش داده می‌شوند. در نهایت، درهای خارجی بدنه ساخته می‌شوند و روی لولا نصب میشوند.
 • پوشش خارجی بدنه سپس تمیز شده، سمباده می‌خورد، و بعد از بتونه کاری با اسپری رنگ می‌شود. بعد، یک آستر نیز اعمال می‌شود. این به دنبال یک پوشش پایه ای از رنگ که معمولا سفید است، و پس از آن یک پوشش رنگ روشن برای محافظت از رنگ پایه و به سطح ظاهر براق می‌باشد. بین هر لایه، بدنه در یک اجاق قرار داده می‌شود تا خشک شود.

آماده سازی کابین و شاسی‌‌‌های آمبولانس

 •  سیم کشی اضافی به کابین، شاسی و سیستم موتور الکتریکی  اضافه می‌شود تا بتواند به چراغ‌‌‌های هشدار دهنده و آژیر‌ها متصل شود و قدرت را به بدن برساند. سوئیچ‌ها و کنترل‌‌‌های اضافی به صورت اختیاری اضافه می‌شوند. سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع نیز ممکن است اصلاح شود.
 • سوراخ‌ها توسط دریل درریل‌‌‌های چارچوب خودرو ایجاد می‌شود و براکت‌ها برای حمایت از بدن آمبولانس نصب می‌شوند. ریل‌‌‌های چارچوب ممکن است جهت دستیابی به طول مناسب بدنه برش داده شوند.

نصب بدنه

 •  پوشش رنگی بدنه روی شاسی‌‌‌های نصب شده روی براکت‌ها خوابانده شده و در جای خود محکم شده است
 • کابین معمولا به رنگ پس زمینه یا اولیه نیاز ندارد، اکثر آمبولانس‌ها با یک یا چند  نوار رنگی مشخص شده اند که در امتداد دو طرف و عقب کابین و بدن گسترش مییابد. مناطق اطراف نوارها با کاغذ و نوار پوشانده شده اند تا موقعیت نوارها در کابین و بدن مطابقت داشته باشد. سپس نوارها رنگ و خشک می‌شوند و پوشش حذف می‌شود.
 • ضربه گیرهای جلو و عقب که رنگ آمیزی نشده اند نصب می‌شوند. اگر آینه‌ها برای رنگ کردن نوارها برداشته شوند، دوباره نصب می‌شوند.
 • سیم کشی برق در دیوارهای بدنه و سقف از داخل انجام می‌شود و پنل‌‌‌های فوم در محل خود برای ایجاد عایق حرارتی و صدا متصل می‌شوند. با نصب سیم کشی، چراغ‌‌‌های بیرونی نصب و متصل می‌شوند و قفل‌‌‌های بیرونی، دستگیره ها، پنجره‌ها و دیگر قطعات تکمیلی نصب می‌شوند.
 • لوله‌ها و خروجی‌‌‌های اکسیژن که بخشی از سیستم پشتیبانی حیات بیمار هستند، در دیواره‌‌‌های بدنه نصب می‌شوند. سیستم ساکشن که خون، بزاق و دیگر مایعات بدن را درناژ می‌کند نیز نصب می‌شود. اگر دستگاه آمبولانس نیاز به یک سیستم گرمایش و تهویه کمکی داشته باشد، در این مرحله نصب می‌شود.
 • بعد از قرارگیری تمام سیستم در جای خود، کابینت‌‌‌های داخلی نصب می‌شوند و دیوارها، کف‌ها و سقف‌ها پوشش داده می‌شوند. برد توزیع برق در یک محفظه در جلو بدنه نصب می‌شود و پنل به سیم کشی برق و شاسی متصل می‌شود. اگر آمبولانس به یک اینورتر مجهز شود  که برق دوازده  ولت جریان مستقیم را از باتری‌‌‌های خودرو به صد و بیست ولت برای استفاده تجهیزات پزشکی خاص تبدیل می‌کند، در این مرحله نصب می‌شود.
 • اجزا صندلی‌ها و نشیمنگاه که دریک مرحله جداگانه خریداری شده یا مونتاژ می‌شوند، در محل نصب می‌شوند. دستگیره‌‌‌های داخلی، ظروف، و قطعات تکمیلی در مرحله نهایی نصب می‌شوند.

کنترل کیفیت آمبولانس

طراحی آمبولانس توسط چندین استاندارد تنظیم می‌شود و سازنده باید اقدامات لازم را برای اطمینان از رعایت این استانداردها انجام دهد. هر سیستم به عنوان بخشی از فرآیند تولید، بازرسی و آزمایش می‌شود. علاوه بر این، هر ماده،  آلومینیوم در بدنه تا کف، توسط سازنده تایید می‌شود تا تامین کننده مشخصات مورد نیاز باشد.

آینده

بسیاری از ادارات آتش نشانی دریافتند که تقریبا هشتاد تا نود درصد از تماس‌‌‌های آنها برای اورژانس‌‌‌های پزشکی است، در حالی که فقط ده تا بیست درصد برای آتش سوزی می‌باشد. در موارد اضطراری پزشکی،یک آمبولانس علاوه بر موتور آتش نشانی نیز باید فراخوانده شود. به جای اعزام  پمپ‌‌‌های بزرگ و کامیون‌‌‌های نردبان دار برای پاسخ به تمام تماس، برخی از ادارات آتش نشانی شروع به استفاده از وسیله نقلیه کوچک تر و ارزان تر کردند که تجهیزات و قابلیت انتقال  بیمار یک، کامیون نجات و آمبولانس با قابلیت سرکوب آتش، پمپ کوچک را داشته باشد. این وسایل نقلیه ترکیبی قادر به رسیدگی به انواع شرایط اضطراری هستند، از جمله مواردی که شامل آتش سوزی‌‌‌های کوچک مانند آتش سوزی در تصادفات خودرو هستند.

این کار موجب صرفه جویی در وسایل نقلیه بزرگتر آتش نشانی می‌شود و نیاز به اعزام دو وسیله نقلیه به حادثه ای مشابه را حذف می‌کند. انتظار می‌رود در آینده، افزایش تلفات ترافیکی و افزایش میانگین سن مردم در ایالات متحده موجب افزایش تعداد تماس‌‌‌های اضطراری پزشکی شود. در این صورت، انتظار می‌رود که آمبولانس تک کاره  با یک وسیله ترکیبی چند منظوره در بسیاری از مناطق جایگزین شود.

دسته بندی تجهیزات و لوازم پزشکی
اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا

واتس اپ دریافت مشاوره :

09332831933

تلفن های تماس :

021-91012637

021-55435143

021-55435153

021-55434195

021-55434151

نماد اعتماد الکترونیکی

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت