شستشوی زخم: انتخاب محلول، فرآیند، مراحل شستشو

مدیر سایتمدیر سایت
843 بازدید
شستشوی-زخم

شستشوی زخم جریان ثابت یک محلول در سراسر سطح یک زخم باز برای تامین رطوبت، پاک کردن پسماندهای عمیق تر و کمک به معاینه ی بصری است. محلول شستشو باید پسماندهای سلولی و عوامل بیماری زای سطح موجود در ترشحات یا باقیمانده ی محصولات مراقبتی موضعی مالیده شده روی زخم را از بین ببرد. در مقایسه با استحمام و پاک کردن سطح زخم، شستشوی زخم به عنوان موثرترین روش سازگار برای تمیز کردن زخم مطرح می‌شود.

خرید پانسمان کامفیل

بهبود طبیعی زخم، با ۳ فاز وابسته به هم مشخص می‌شود: فازالتهابی، فاز تکثیر یا فیبروبلاست و فاز تغییر شکل. در بهبود طبیعی زخم،میکروارگانیسم‌‌‌های عفونی، پسماندهای خارجی و بافت‌‌‌های مرده از طریق واکنش‌‌‌های سلولی و عروقی در مقابل زخم، در طول فاز التهابی پاک می‌شوند. اگرچه، ضعف در واکنشهای التهابی بدن می‌توانند باعث کمبودهایی در توانایی آن برای غلبه بر میکروارگانیسم‌‌‌های موجود در سطح شود. این امر می‌تواند منجر به رگ زایی دیرتر و تشکیل بافت گرانوله شده علاوه بر عفونت شود. میکروارگانیسم‌‌‌های آلاینده ممکن استتولید کلاژن را مختل کنند، متالوپروتئین ماتریس را تغییر دهند و منجر به کمبود اکسیژن و نتروفیل بازدارنده و فعالیت میکروفاژ شوند.

همراه با دبریدمان، شستشوی زخم مرحله ای حیاتی در تسهیل پیشرفت از فاز التهابی به فاز تکثیر در بهبود زخم با زدودن پسماندها که می‌توانند مانع  فرآیند بهبود زخم شوند، است. در صورتی که شستشوی زخم به درستی انجام شود، می‌تواند به بهبود زخم از لایه‌‌‌های داخلی بافت به لایه‌‌‌های خارجی سطح پوست کمک کند. به علاوه می‌تواند از بهبود نابالغ سطح زخم به دلیلورم چرکی یا اثر عفونی جلوگیری کند. هدف شستشو، پاک کردن زخم همراه با جلوگیری از آسیب به بستر زخم و به حداقل رساندن خطر انتقال باکتری‌ها به بستر زخم است.

ملاحظات کلیدی- انتخاب یک محلول شستشو

انتخاب محلول مناسب در شستشوی زخم دارای اهمیت بسیاری است.محلول‌‌‌های مناسب برای استفاده ی موضعی شامل پاک کننده‌‌‌های موضعی، آنتی بیوتیک ها،ضد قارچ ها، داروهای ضد عفونی کننده و داروهای بی حسی هستند. به طور ایده آل،شوینده ی زخم باید ایزوتونیک، غیر هموتلیک، غیر سمی، شفاف، با قابلیت استریل شدن آسان و ارزان قیمت باشد. متاسفانه، همچین محلولی تاکنون تولید نشده است. به طور کلی تحقیقات اخیر، استفاده از سرم شستشوی معمولی را تشویق می‌کنند. بسیاری از مواد ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک‌ها مورد استفاده قرار گرفته اند اما ماده ی افزودنی ایده آل هنوز مورد بحث است. سیتوتوکسیسسیته (یاخته آزاری) محلول باید حتما مورد توجه قرار گیرد. به خصوص، محلول‌‌‌های ضد عفونی کننده، مانند پوویدون آیدون،کلروهگزیدین و پروکسید هیدروژن، ممکن است برای بافت سمی‌بوده و بر بهبود زخم تاثیر منفی بگذارند.

سرم شستشوی معمولی

سرم شستشوی معمولی محلولی ایزوتونیک و رایج ترین محلول برای شستشوی زخم به خاطر بی خطر بودن (کم ترین میزان سمی‌بودن) و فاکتورهای فیزیولوژیکی است. یکی از معایب آن این است که نمی‌تواند زخم‌‌‌های نکروتیک و کثیف را به اندازه ی محلول‌‌‌های دیگر تمیز کند. نرخ‌‌‌های مشابه ای برای عفونت زخم در مورد آب آشامیدنی از شیر، در مقایسه با سرم شستشو در بزرگسالان و کودکان گزارش شده است. توجه به تاریخ باز شدن یک سرم شستشو خیلی مهم است زیرا ممکن است ۲۴ ساعت بعد از باز کردن سرم باکتری‌ها شروع به رشد در آن کنند.  

آب استریل

آب استریل که از طریق تقطیر آماده می‌شود، غیر قابل گرم کردن بوده و حاوی هیچ گونه ماده ی ضد میکروبی و ضد باکتری یا بافر اضافه شده ای نیست. این آب معمولا برای شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد علی الخصوص در کشورهای در حال توسعه، زیرا جایگزینی ارزان قیمت برای سرم شستشوی ایزوتونیک است. آب استریلهای پوتونیک است و ممکن است باعث همولیز شدن شود و توسط بافت‌ها در حین عمل جراحی به آسانی جذب شود. بنابراین، استفاده از آن در همچون شرایطی توصیه نمی‌شود. در صورتی که مقدار بیش از اندازه ای از این آب مورد استفاده قرار گیرد ممکن است باعث سمی‌بودن شود.

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی زمانی که سرم شستشو یا آب استریل در دسترس نیست پیشنهاد می‌شود. کاربرد آن به خصوص در محیط‌‌‌های حاد مناسب است. در واقع، تعداد کمی‌از مطالعات نشان داده اند که آب آشامیدنی در کاهش تعداد باکتری‌ها به اندازه ی سرم شستشو موثر است.

پاک کننده‌‌‌های تجاری

پاک کننده‌‌‌های تجاری به طور فزاینده ای برای شستشوی زخم به کار گرفته می‌شوند. شستشوی پاک کننده برای از بین بردن، ترجیحا کشتن باکتری‌ها استفاده می‌شود و نتایج رضایت بخشی در مدل‌‌‌های حیوانی زخم‌‌‌های پیچیده ی اسکلتی عضلانی آلوده داشته است. به دلیل محتویات سورفکتانت در پاک کننده ها، نیروی کم تری برای از بین بردن باکتری‌ها و پسماندهای سلولی لازم است. بنابراین این شوینده‌ها برای زخم هایی با پسماندهای سلولی چسبناک یا زخم‌‌‌های نکروتیک و کثیف بهترین است.اسپری‌‌‌های ماشه ای می‌توانند به هدایت موثرتر و بی خطرتر پاک کننده کمک کنند. پاک کننده‌ها معمولا حاوی نگهدارنده هایی برای رشد آرام تر باکتری ها، قارچ‌ها و ماندگاری بیشتر محصول هستند.

پوویدون آیدون (بتادین)

پوویدون آیدون محلولی ضد میکروبی با طیفی وسیع، موثر درمقابل انواع مختلفی از پاتوژن‌ها شامل اورئوس استافیلو است. اگرچه، نرخ‌‌‌های مشابه عفونت در زخم در بزرگسالان و کودکان در شستشو با سرم شستشو در مقابل پوویدون آیدون ۱٪ گزارش شده اند. یکی از معایب آن سمیت سلولی آن برای سلول‌‌‌های سالم و بافت‌‌‌های گرانوله شده است. این محلول زخم را خشک و بی رنگ می‌کند. به علاوه ممکن است پوست اطراف زخم را هم تحریک کند.

پروکسید هیدروژن

یک محلول پروکسید هیدروژن ۳٪ یک ماده ی ضد عفونی کننده ی رایج است. اگرچه، تعداد کمی‌از تحقیقات روی اثر آن بر بهبود زخم و به عنوان ماده ی ضدعفونی کننده و کاربرد آن همچنان بحث برانگیز هستند. در حالی که بعضی از مطالعات نشان داده اند که پروکسید هیدروژن برای سلول‌‌‌های سالم و بافت‌‌‌های گرانوله شده دارای سمیت سلولی است، مطالعات دیگر بر روی انسان‌ها و حیوانات هیچ اثر منفی بر بهبود زخم نشان ندادند. مطالعات مختلف به علاوه نشان دادند که پروکسید هیدروژن در کاهش تعداد باکتری‌ها موثر هستند. انجمن پزشکی امریکا به طور خلاصه بیان می‌کند که عملکرد پاک کنندگی پروکسید هیدروژن ممکن است به عنوان یک عامل شیمیایی برای کمک به برداشتن پسماندها و بافت‌‌‌های نکروتیک از سطح زخم در صورت استفاده با قدرت کامل،عمل کند. در صورت استفاده، شستشو با سرم شستشوی معمولی بعد از استفاده با قدرت کامل از پروکسید هیدروژن توصیه می‌شود. استفاده از پروکسید هیدروژن در زخم‌‌‌های دارای اعصاب سینوسی پیشنهاد نمی‌شود.

سدیم هیپوکلریت

سدیم هیپوکلریت (محلول داکین) از گذشته در زخم‌‌‌های فشار با بافت مرده برای کنترل عفونت به کار می‌رفته است. سدیم هیپوکلریت برای اثر کشندگی باکتریایی در مقابل بیشتر ارگانیسم هایی که معمولا در زخم‌‌‌های باز یافت می‌شوند،شناخته شده است. معمولا این محلول برای رشدهای زیاد سرطانی برای کنترل باکتری‌ها وبه حداقل رساندن بو استفاده می‌شود. اگرچه، این محلول برای سلامت سلول‌ها و بافتهای گرانوله شده مضر است و استفاده از آن برای دوره‌‌‌های بیش تر از ۷ تا ۱۰ روزه توصیه نمی‌شود.

ملاحظات کلیدی – انتخاب روش انتقال محلول به زخم

تکنیک ایده آل شستشو و فشار لازم برای نتیجه ی بهینه هنوز در ادبیات پزشکی تعیین نشده است. تجهیزات مورد استفاده برای شستشو شامل سرنگ‌‌‌های بدنه، سرنگ‌‌‌های پیستونی، محفظه ی فشار، همزن چرخش آب، اسپری شلنگ آب، مایع شستشو در ظرف پلاستیکی با یک نازل یا سر بطری برای ریختن محلول و شستشوی ضربانی (از قبیل شستشوی دهانه، شستشوی مکانیکی، شستشوی ضربانی، شستشوی مکانیکی، شستشوی با فشار بالا) هستند.

شستشوی مداوم، جریان بی وقفه ی شوینده به سطح زخم است.شستشوی ضربانی، انتقال مداوم یا بی وقفه ی یک ماده ی شستشو، که معمولا با تعداد ضربان‌ها در هر ثانیه اندازه گیری می‌شود، است. شستشوی ضربانی برقی سیستم شستشوی زخمی‌است که از یک سیستم پمپ برقی برای انتقال مقدار زیاد محلول شستشو تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج ضربانی در مقایسه با فشار مداوم مشابه به نظر میرسند.

مزایای محفظه‌‌‌های فشرده در مقایسه با روش‌‌‌های قدیمی‌شستشو شامل سرعت، سادگی و صرفه ی اقتصادی هستند. آمپول‌‌‌های منعطف و محفظه‌‌‌های فشرده به علاوه به شخص اجازه می‌دهد که زخم‌ها را بدون وجود خطر جراحت‌‌‌های مربوط به سوزن شستشو دهد. معایب، شامل قابلیت اطمینان محفظه و دشواری‌ها برای گرم کردن محتویات به دمای مطلوب است.

ملاحظات کلیدی – انتخاب فشار کافی

به نظر می‌رسد که میزان فشار استفاده شده در شستشوی زخم فاکتوری تعیین کننده در شستشوی موفق زخم باشد، اما تعداد کمی‌تحقیقات تایید شده در مورد فشار بهینه برای شستشو وجود دارد. فشار بالا معمولا برای توصیف شستشوی زخمهای حاد استفاده می‌شود. اگرچه، پارامتر‌‌‌های فشار در این تعریف خیلی متغیر بوده اند. در این مقاله، بنا بر تعریف کالج جراحان امریکا، شستشوی فشار بالا، معمولا با استفاده از سوزن و سرنگ انجام می‌شود، و ۳۵ تا ۷۰ پوند بر هر اینچ مربع است. و شستشوی فشار پایین ۱ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع است.

مطالعات اصلی نشان دادند که شستشوی فواره ای ضربانی فشار بالا (۷۰ psi) در کاهش تعداد باکتری‌ها و از بین بردن بافت‌‌‌های مرده و ذرات خارجی در مقابل سرنگ و سیستم‌‌‌های فشار پایین دیگر موثرتر است. اگرچه، مشخص شده است که روش شستشوی فشار بالا، علی الخصوص در زخم‌‌‌های مزمن، به بافت‌‌‌های گرانوله شده و پوشاننده آسیب رسانده و یا باعث ناراحتی بیمار می‌شوند. به علاوه در تمامی‌زخم ها،فشار بالا ممکن است باکتری‌‌‌های را به فضاهای عمیق تر منتقل کرده و باعث افزایش خطر عفونت، مخصوصا در مناطق با عروق زیاد مانند صورت و پوست سر شود.

عوارض شستشو با فشار بالا در عمل‌‌‌های جراحی سخت روی مفصل و استخوان شامل وارد شدن آسیب مرئی به استخوان، تولید باکتری در مغز استخوان، تاخیر در بهبود شکستگی با شستشوی محل شکستگی هستند. با شستشوی فشار بالا، احتمال انتقال آلودگی‌‌‌های سطح به بافت‌‌‌های مخاطی نیز وجود دارد.

رهنمودهای آژانس اصلی برای تحقیقات و سیاست‌‌‌های مراقبت‌‌‌های درمانی (AHCPR) بر اساس مطالعات مختلف، فشارهای موثر و بی خطر برای شستشوی زخم را به اندازه ی ۴ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع توصیف می‌کند. فشارهای بالاتر از ۱۵ پوند بر اینچ مربع ممکن است باعث آسیب به زخم و انتقال باکتری‌ها به داخل زخم شوند. این نویسندگان، استفاده از سرنگ پیستونی با نوک ۱۸ درجه ای یا ۱۹ درجه ای را برای شستشو پیشنهاد می‌کنند. یک سرنگ با یک سوزن ۱۹ درجه ای معمولا فشار خروجی بین ۱۱تا ۳۱ پوند بر اینچ مربع وارد می‌کند. اگرچه، فشار آخر که به زخم وارد می‌شود میتواند به اندازه ی ۸ پوند بر اینچ مربع کاهش یابد.

مطالعات نشان می‌دهند که فشارهای بین ۸ تا ۱۲ پوند بر اینچ مربع برای غلبه بر فشارهای چسبنده ای باکتری‌ها کافی هستند. اگرچه، کنترل ثابت نگهداشتن فشار مداوم بر روی بستر زخم برای مدت‌‌‌های مدیدی چالش برانگیز بوده است. آونزو همکارانش با انجام یک مطالعه ی کنترل شده بر روی حیوانات به این نتیجه رسیدند که استفاده از وسیله ی فشار پایین و سرم شستشو برای شستشوی زخم، بهترین انتخاب برای تمیز نگه داشتن زخم از باکتری‌ها بیشتر از ۴۸ ساعت است. شستشوی اولیه و ثانویه (۳ساعت و ۱۲ ساعت) در یک مدل زخم آلوده نیز نتیجه ی خوبی در از بین بردن باکتری‌ها نشان داده است.

اگرچه شواهد اخیر مزایای بیشتری در مورد شستشوی با فشار پایین را نشان می‌دهند، اما مشخص شده است که فشار کم تر از ۴ پوند بر اینچ مربع برای پاک کردن پسماندها و عوامل بیماری زا از سطح زخم کافی نیست. فشارهای تولید شده توسط سوزن و سرنگ به اندازه ی ۱۳ پوند بر اینچ مربع در کاهش التهاب و عفونت در مقایسه با سرنگ با لب موثرتر بوده اند. فشار دادن دستی محفظه‌‌‌های سوراخ شده ی محلول شستشو برای فشار شستشو کافی نیست. به طور کلی، غسل دادن زخم بدون ساکشن در تمیز کردن زخم‌‌‌های آلوده موثر نیست و ممکن است تعداد باکتری‌‌‌های زخم را افزایش دهد.

به اختصار می‌توان گفت که مزایای فشار بالا در کاهش تعداد باکتری ها، کثیفی و پسماندهای بافت در زخم‌‌‌های خیلی آلوده ممکن است به خطر آسیب به بافت بی ارزد. در زخم‌‌‌های نسبتا تمیز، آسیب بالقوه به بافت ناشی از شستشوی با فشار بالا ممکن است مزایای آن را تحت شعاع قرار دهد.

ملاحظات کلیدی – استفاده از مقدار کافی محلول

مقدار بیشتر، تا حد معینی به تمیز کردن بهتر زخم کمک می‌کند اما در مورد مقدار بهینه در شستشوی زخم هنوز مطالعات کافی انجام نشده است. به طور متداول، مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر بر سانتی متر از طول بریدگی یا بر سانتی مترمربع از زخم در ادبیات گزارش شده اند. 

مقدار محلول شستشو باید با توجه به ویژگی‌‌‌های زخم و درجه ی آلودگی آن تعیین شود. برای زخم‌‌‌های آلوده تر، زخم‌ها باید تا زمانی که تمامی‌پسماندهای مرئی از بین روند شسته شود. مقدار زیاد آب آشامیدنی یا سرم شستشو باید برای شستشو و پاک کردن سوختگی‌‌‌های ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

ملاحظات کلیدی – احتیاط‌‌‌های لازم و محافظت در برابر ترشحات

شستشو مخصوصا با فشار بالا می‌تواند ترشح کرده و باکتری هارا به افراد و محیط اطراف پخش نماید. استفاده از محافظ پلاستیکی در انتهای سرنگ شستشو این خطر را کاهش می‌دهد. در صورت نیاز، استفاده از محافظ صورت، ماسک، و محافظ لباس توصیه می‌شود. محل‌‌‌های IV و نواحی باز دیگر باید از ترشحات محافظت شوند. آثار

بیشتر زخم‌ها باید در ابتدا و در هر بار عوض کردن پانسمان شستشو داده شوند. تمامی‌سطوح زخم باید شستشو شوند، که ممکن است برای تماس با زخم به فلاپ‌ها و لبه‌‌‌های باز کننده ی زخم احتیاج داشته باشند. زخم‌ها باید به محض معاینه ی مجدد شسته شوند.

احتیاط‌‌‌های لازم و موارد منع استفاده

شستشوی ضربانی نباید روی رگ‌‌‌های خونی، عصب ها، تاندون‌ها یا استخوان‌‌‌های رو باز انجام شوند.  

شستشوی ضربانی نباید در صورت خون ریزی زیاد و فعال انجام شود ( اقدامات پیشگیرانه برای بیماران تحت درمان با داروی ضد انعقاد خون).

شستشو با روش نامناسب ممکن است به بستر زخم آسیب برساند. بیماران با اختلالات حسی نمی‌توانند بازخوردی دقیق که برای راهنمایی پزشکان در صورت استفاده از روش نامناسب لازم است را فراهم کنند.

هیدرودبریدمان

هیدرودبریمان کاربرد هماهنگ یک محلول شستشو همزمان با دبریدمان است. مخصوصا در صورت وجود ترشح التهابی زیاد، پوست دلمه شده یا بافت مرده،هیدرودبریمان ممکن است در تمیز کردن و دبریدمان مکانیکی مثمر ثمر باشد. هم روش هایبا فشار بالا و هم با فشار پایین هیدرودبریمان برای بهینه سازی تاثیر دبریمان، کاهش بار زیستی، و مدیریت ترشحات التهابی – تمامی‌قسمت‌‌‌های جدایی ناپذیر آماده کردن بستر زخم- مورد استفاده قرار گرفته اند.

کاربرد رو به رشد هیدرودبریمان با فشار پایین با درمان زخم فشار منفی (NPWT) همراه است. بعضی از روش‌‌‌های درمان زخم فشار منفی (NPWT) به تکنولوژیی مجهز هستند که ریزش تدریجی اتوماتیک محلول‌‌‌های موضعی را برای انتقال و پاک شدن از محل زخم در طول درمان زخم فشار منفی (NPWT) میسر می‌سازد. این تکنولوژی برای بیمارانی که از تخلیه با کمک وکیوم و دریافت موضعی محلول‌‌‌های درمان زخم و آویزان بودن بالای بستر زخم منتفع میشوند، نشان داده شده است. درمان زخم فشار منفی (NPWT) می‌تواند با طیف وسیعی از محلول‌‌‌های مناسب برای استفاده‌‌‌های موضعی شامل شوینده ها، آنتی بیوتیکها، ضد قارچ ها، ضد عفونی کننده‌ها و داروهای بی حسی مورد استفاده قرار گیرد. ریزش تدریجی منظم محلول‌‌‌های موضعی در طول درمان زخم فشار منفی می‌تواند به تمیز کردن زخم، شستشو، درد و پاک کردن مواد عفونی کمک کند. تصویر زیر.

شستشوی زخم

زخم هایی که درمان فشار منفی و ریزش تدریجی محلول دریافت می‌کنند.

تزریق تدریجی محلول‌ها با درمان زخم فشار منفی، غلظت مایع زخم را افزایش داده و تمیزی بیشتری از طریق پانسمان اسفنجی سلول باز مشبک و داخل محفظه را میسر می‌سازد. محلول‌ها به طور مداوم یا در فاصله‌‌‌های زمانی معین با استفاده از جاذبه ی زمین یا تلمبه‌‌‌های متناوب، بسته به سیستم درمان زخم فشار منفی به زخم منتقل می‌شوند. زخم هایی با پسماندهای زیاد و آلودگی میکروبی در حین تعویض پانسمان درمان زخم فشار منفی، می‌توانند در صورت نیاز با فشارهای بیشتر شستشو داده شوند (مایعی که با ۸ تا ۱۲ پوند بر اینچ منتقل می‌شوند مانند استفاده از سرنگ ۳۵میلی لیتری و سوند آنژیو ۱۹ درجه ای).

اگرچه آنتی بیوتیک‌‌‌های موضعی معمولا برای جلوگیری و درمان عفونت‌ها استفاده می‌شوند، اما تحقیق کنترل شده ای که درمان مطلوب با آنتی بیوتیک موضعی را حمایت کند وجود ندارد. به علاوه، خطر مقاومت در برابر آنتی بیوتیک نگرانی مداومی‌در استفاده از آنتی بیوتیک موضعی است. اثر بخشی کلی آنتی بیوتیک‌‌‌های موضعی موضوع مباحثات داغی است که از حوزه ی این مقاله خارج است. نویسندگان کاربرد کوتاه مدت محلول‌‌‌های آنتی بیوتیک موضعی مناسب از قبیل وانکومایسین، باسیتراسین و محلولهای با پایه ی نقره (نیترات نقره) را همراه با درمان زخم فشار منفی در زخم هایی که نیازمند درمان ضد میکروبی هستند، حمایت می‌کنند. گزارش شده است که تمیز کردن مداوم با مایعات از تشکیل بیوفیلم که اجازه می‌دهد باکتری‌ها به سطح زخم بچسند جلوگیری می‌کند. شواهد نشان می‌دهند که این بیوفیلم‌ها با گذشت زمان در برابر درمان‌‌‌های ضد میکروبی مقاوم شده و آنتی بیوتیک‌‌‌های انتخابی ممکن است تا ۲۴ ساعت بعد از دبریدمان حاد بیشترین تاثیر را داشته باشند.

محلول هایی که محتوی پروکسید هیدروژن یا الکل هستند نباید در درمان زخم فشار منفی در فوم‌‌‌های سلول باز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین با توجه به رهنمون‌‌‌های تولیدکننده، ریزش تدریجی مایعات به زخم‌‌‌های شکمی‌و سینه به دلیل خطر بالقوه ی تغییر دمای قسمت میانی بدن و ماندن مایع در زخم توصیه نمی‌شود. به علاوه،محلول‌‌‌های موضعی زخم نباید به وسیله ی مسیرهای کشف نشده یا تحلیل برنده به زخم هاوارد شود زیرا این محلول‌ها ممکن است به زخم‌‌‌های برنامه ریزی نشده وارد شوند.

هیدرودبریمان با فشار بالا، یا جراحی هیدرو، شستشو را با وسایل دبریدمان شدید ترکیب می‌کند. این روش برای نرم کردن و دبریمان مکانیکی بافتهای مرده، معمولا قبل از بازسازی به کار برده می‌شود. وسایل جراحی هیدرو، یک جریان فواره ای سرم شستشو به باریکی تیغ و سریع، که قادر به بریدن بافت ها، از میان روزنه ی جراحی به داخل محفظه ی تخلیه است و یک وکیوم موضعی ایجاد می‌کند، را ایجاد می‌کنند. باریکه ی سرم شستشو به موازات زخم نشانه گیری می‌شود تا مکانیسم برندگی روشی شدیدا انتخابی برای برش‌‌‌های موازی است. ساکشن به جراح اجازه می‌دهد که بافت‌‌‌های مورد نظر را نگه داشته و ببرد در حالی که پسماندها را از محل می‌مکد. در این روش،دبریدمان انتخابی بافت‌‌‌های آسیب دیده و مرده تسهیل می‌شود و بافت‌‌‌های پیرامونی وزنده حفظ می‌شوند.

مزایای ابزارهای جراحی با مایع شامل راحتی استفاده، دقت،سرعت و امنیت در تمیز کردن زخم هستند. بریدن نواحی حد فاصل، فاصله ی بافت ها، و ساختارهای صورت ممکن است با این روش بهبود یابند. جراحی با مایع هنگامی‌که بافتی که قرار است از بین برود از بافتی که باید باقی بماند نرم تر باشد بهترین گزینه است. برای مثال، برداشتن اسکارهای خشک در جراحات فشاری پوشیده شده با اسکار خشک موثر نیست. نتایج یک مطالعه، افزایشی قابل توجه در آلودگی باکتریایی هوا را بعد از دبریدمان با ابزار جراحی با مایعات نشان داد، احتیاط‌‌‌های لازم در این زمینه باید انجام شوند. مطالعات کنترل شده ی دیگر برای تحقیق در صرفه ی اقتصادی هیدرودبریمان با فشار بالا در درمان زخم لازم است.

اقدامات مقدماتی

بی حس کردن

در مواقع مقتضی بستر زخم باید قبل از شستشو بی حس شود.

پاک کردن زخم شامل زدودن هرگونه ماده ی شیمیایی خشک باید قبل از شستشو انجام شود.

تجهیزات

روش‌‌‌های بیشماری برای شستشوی زخم وجود دارند. تجهیزات لازم برای شستشوی با سرنگ در زیر آمده اند:

 • کیسه ی زباله ی ضد آب
 • پد محافظ لینن
 • لگن استفراغ
 • دستکش‌‌‌های استریل
 • محافظ چشم
 • گان در صورت مشخص شدن
 • شستشو دهنده ی تجویز شده
 • آب استریل یا محلول سرم شستشوی نرمال
 • سوند پلاستیکی یا لاستیکی نرم
 • مواد لازم برای مراقب از زخم
 • ست پانسمان و شستشوی استریل
 • شوینده ی تجاری زخم
 • سرنگ پیستونی ۳۵ میلی لیتری با سوزن ۱۹ درجه یا سوند
 • پاک کننده ی محافظ پوست

محلول شستشو و وسیله ی انتقال آن را در اتاق بیمار آماده کنید. استفاده از هر محلولی که بیشتر از ۲۴ ساعت از باز شدن آن می‌گذرد، توصیه نمی‌شود. یک کیسه ی زباله ی ضد آب در کنار تخت بیمار قرار دهید. بالای کیسه ی زباله راتا بزنید تا دستگیره ای ایجاد شود، تا دهانه ی وسیعی ایجاد شود و از برخورد وسایل یا دستکش‌ها با لبه ی کیسه جلوگیری شود.

استقرار بیمار

بیمار را به صورتی مستقر کنید که محلول از قسمت بالایی زخم به سمت پایین سرازیر شود. یک پد تخت ضد آب و لگن تمیز یا کیسه ی شستشو را در زیر ناحیه ای که قرار است شسته شود قرار دهید.

روش

روش در ادامه توصیف شده است:

 • شرایط بیمار را ارزیابی نموده و هرگونه حساسیت علی الخصوص حساسیت به پویدون آیدون یا محلول‌ها یا داروهای موضعی دیگر را شناسایی کنید.
 • زخم شامل مقدار و نوع تخلیه و اندازه و شرایط زخم و بافت‌‌‌های اطراف آن را ارزیابی کنید.
 • شستشو باید با استفاده از روش کاملا ضد عفونی شده انجام شود.
 • دست‌ها را بشویید. در صورت نیاز گان محافظ به تن کنید. دستکش‌‌‌های تمیز دست کنید.
 • در صورت نیاز، پانسمان کثیف را برداشته و با دستکش دور بیندازید.

موارد زیر مخصوص روش سرنگ پیستونی است:

 • سرنگ پر شده را درست بالای لبه ی بالایی زخم نگه داشته و مایع را به تدریج، به آرامی‌و مداوم به داخل زخم بریزید، تا سرنگ خالی شود. مطمئن شوید که محلول از قسمت تمیز زخم به قسمت آلوده ی آن جریان پیدا کند. برای از بین بردن پسماندها نیرویلازم را وارد کنید اما مراقب باشید مایع به اطراف ترشح نکند. محلول را به کیسه‌‌‌های زخم وارد نکنید. فرآیند شستشو را تا زمانی که مقدار محلول تجویز شده تمام شود و یا محلولی که از زخم بیرون می‌ریزد تمیز شود، ادامه دهید.
 • تجهیزات یک بار مصرف شستشو را درآورده و داخل کیسه ی زباله بیندازید.
 • ناحیه ی اطراف زخم را با سرم شستشوی معمولی تمیز کنید، پوست سالم را با پاک کننده ی محافظتی پوست پاک کنید. به آرامی‌لبه‌‌‌های زخم را خشک کنید مگر در صورتی که زخم باید با یک پانسمان خیس به خشک پوشیده شود (در این صورت فقط پوست اطراف را خشک کنید).
 • بیمار باید طوری قرار بگیرد که تخلیه ی بعدی به لگن انجام شود.
 • مطابق دستور پزشک زخم را پانسمان کنید.

بعد از عمل

مستندسازی

تاریخ و زمان شستشو، میزان و نوع مایع شوینده، ظاهر زخم،بافت دلمه یا ترشح، مقدار محلولی که باز گشته، مراقبت‌‌‌های پوستی انجام شده در اطراف زخم، پانسمان استفاده شده و تحمل بیمار در مقابل درمان را ثبت کنید.

عوارض

شستشوی زخم ممکن است باعث رفتن پوست و درد بیشتر شود.فشارهای بالای ۱۵ پوند بر اینچ ممکن است به زخم آسیب رسانده و باکتری‌ها را به داخل بافت منتقل کند.

نتیجه گیری

تقریبا تمامی‌زخم‌ها به دلیل ترشحات بیش از حد، ورم، مواد آلوده کننده و وجود واسطه‌‌‌های التهابی در خطر بهبود ناکامل هستند. زخم هایی که درمعرض خطر هستند پتانسیل لازم برای بروز عوارضی از قبیل عفونت، که ممکن است منجر به بهبود کند زخم، بستری بیشتر در بیمارستان و بستری‌‌‌های مجدد مکرر شود، را دارند.

به طور کلی فرض بر این است که زخم از آلودگی تا شکل گیری کلونی، هنگامی‌که باکتری‌‌‌های روی سطح زخم شروع به تکثیر می‌کنند و فعالیت متابولیک خود را افزایش می‌دهند، پیشرفت می‌کند. بیو بردن باکتریایی سنگین الزامات متابولیک را افزایش می‌دهد، محیط مناسب برای فاز التهابی را تحریک می‌کند و انتقال داخلی مونوسیت ها، میکروفاژها و لیکوسیت‌ها – که همگی بر بهبود زخم تاثیر منفی دارند- را تشویق می‌کند. به علاوه باکتری‌ها سیتوکین‌‌‌های مضر ترشح می‌کنند که می‌تواند منجر به انقباض عروق و کاهش جریان خون شود.

بنابراین، کنترل یا پیشگیری از عفونت برای تکمیل فرآیند طبیعی بهبود زخم ضروری است. بر این اساس، درمان کافی این زخم‌ها با کمک شستشوی درمان زخم فشار منفی می‌تواند نتایج بهتری برای بیمار فراهم آورد.

***جهت دریافت مشاوره، بررسی قیمت و خرید انواع پانسمان نوین زخم با کارشناسان تجهیزات پزشکی سدان در تماس باشید.

دسته بندی تجهیزات و لوازم پزشکی
اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا

واتس اپ دریافت مشاوره :

09332831933

تلفن های تماس :

021-91012637

021-55435143

021-55435153

021-55434195

021-55434151

نماد اعتماد الکترونیکی

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت