سرنگ

مدیر سایتمدیر سایت
622 بازدید
سرنگ

سرنگ

سرنگ یک بار مصرف همراه با سوزن، با قسمت‌‌‌های مشخص شده: پیستون، لوله، ادابتور سوزن، توپی سوزن، لبه سوزن، میله سوزن

سرنگ

یک سرنگ پزشکی پلاستیکی معمولی متصل به یک سوزن استیلی ضد زنگ که قابلیت جدا شدن دارد

سرنگ پلاستیکی

بر‌اساس سازمان سلامت جهانی، حدود ۹۰٪ سرنگ‌‌‌های پزشکی برای موارد دارویی، ۵٪ برای واکسیناسیون و ۵٪ دیگر برای موارد متفرقه از جمله تزریق خون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید سرنگ

سرنگ یک تلمبه‌ی ساده‌ دارای یک پیستون است که این پیستون درون یک لوله استوانه‌ای شکل جای می‌گیرد و می‌تواند درون آن به جلو و عقب هدایت شود تا سرنگ مایع یا گاز را به داخل کشیده و آن را از طریق سوراخ سرنگ که در ته لوله قرار دارد به بیرون تخلیه کند. قسمت ته سرنگ ممکن است به یک سوزن زیر پوستی، نازل یا یک لوله متصل شود تا کمک به هدایت جریان به داخل و خارج سرنگ کند. از سرنگ‌ها در پزشکی اغلب به منظور انجام تزریقات، وارد کردن مایعات وریدی به جریان خون، ترکیب کردن موادی مانند چسب یا روغن و اندازه گیری مایعات استفاده می‌شود.

ریشه کلمه سرنگ “Syringe” یونانی بوده و به معنای “Pan flute” یا «لوله» می‌باشد.

سرنگ‌‌‌های پزشکی

قسمت‌‌‌های سرنگ و سوزن در بازار شامل سرنگ‌‌‌های یک‌بار مصرف و ایمنی، قلم‌های تزریقی، تزریق کننده‌های بدون سوزن، پمپ‌های انسولین و سوزن‌های دارویی ویژه می‌شوند.

سرنگ‌‌‌های زیرپوستی به همراه سوزن‌‌‌های زیرپوستی برای تزریق مایع یا گاز به داخل بافت‌های بدن یا خارج کردن آن‌ها از بدن به کار می‌روند. تزریق هوا به داخل یک رگ خونی بسیار خطرناک است، چرا که ممکن است منجر به آمبولی هوا (انسداد جریان خون) شود. برای جلوگیری از آمبولی، هوا را از سرنگ خارج می‌کنند؛ بدین گونه که قبل از انجام تزریق به جریان خون، سرنگ را به سمت بالا نگه داشته، به آن ضربه می‌زنند و مقدار خیلی کمی‌از مایع درون سرنگ را به بیرون می‌پاشند، تصویری که برای همه ما آشناست.

لوله سرنگ از پلاستیک یا شیشه ساخته شده و معمولا برای نشان دادن مقدار حجم مایع درون سرنگ، درجه بندی دارد. این لوله اغلب شفاف است. سرنگ‌‌‌های شیشه‌ای ممکن است درون اتوکلاو استرلیزه شوند، اما بیشتر سرنگ‌‌‌های پلاستیکی و دارای پیستون لاستیکی هستند؛ چرا که در این نوع، پیستون بهتر درون لوله حرکت می‌کند.

همچنین به دلیل ارزان بودن این سرنگ‌ها می‌توان پس از یک‌بار مصرف آن‌ها را دور انداخت تا خطر ابتلا به بیماری‌‌‌های منتقل شونده از راه خون کاهش یابد. استفاده مجدد از سرنگ باعث شیوع بسیاری از بیماری ها، به ویژه اچ آی وی و هپاتیت، در میان معتادان تزریقی شده است. افراد مبتلا به دیابت نیز بسیار از سرنگ استفاده میکنند؛ چرا که این افراد ممکن است روزانه چندین بار نیازمند به تزریق انسولین شوند که از نظر مالی موضوع مهمی‌برای خیلی هاست. اگرچه این سرنگ و سوزن برای یک نفر استفاده می‌شود، باز هم ایمن نیست؛ چرا که ممکن است این سرنگ باکتری‌‌‌های مختلف را از پوست وارد جریان خون کرده و منجر به بیماری‌‌‌های جدی و گاهی عفونت‌‌‌های کشنده شود. در محیط‌‌‌های پزشکی، استفاده از سرنگ و سوزن یک بار مصرف به طور موثری خطر آلوده شدن از یکدیگر را کاهش می‌دهد.

گاهی برای کودکان یا حیوانات از سرنگ‌‌‌های پزشکی بدون سوزن استفاده می‌شود. بدین گونه که مایع دارویی از راه دهان وارد بدن می‌شود، مثلا شیر از طریق دهان بچه حیوان به او داده می‌شود؛ چرا که اینگونه مقدار داروها دقیقتر اندازه گیری شده و راحتتر میتوان دارو را داخل دهان بیمار ریخت تا اینکه بیمار را وادار به خوردن دارو به وسیله قاشق کنیم.

سرنگ لوئرلاک

یک سرنگ شیشه‌ای قدیمی

 

سرنگ-شیشه-ای

سرنگ شیشه ای

طراحی‌‌‌های نوک سرنگ

طراحی‌‌‌های مختلفی برای سرنگ‌ها در قسمت متصل شونده تیغه به بدنه وجود دارد. شاید شناخته شده ترین این‌ها Luer lock باشد که دو وسیله را به سادگی به هم متصل می‌کند. بدنه‌هایی که دارای اتصال کوچک و ساده هستند، به عنوان Slip tip شناخته می‌شوند و برای زمانی که سرنگ به چیزی که دارای یک مکانیسم قفل پیچی نیست، مفید است.

Luer lock ( سر پیچی ) متعلق به این سرنگ یک‌بار مصرف ۱۲ میلی لیتری، آن را به خوبی به یک لوله یا ابزار دیگر متصل می‌کند.

سرنگ-لوئرلاک

 

برای افراد دیابتی، که از انسولین استفاده می‌کنند، سرنگ‌‌‌های U-100 را طراحی کرده اند. میزان رقیق بودن انسولین به گونه ای است که یک میلی لیتر از مایع آن، به اندازه 100 واحد استاندارد انسولین می‌باشد. از آنجایی که شیشه‌‌‌های انسولین اصولا ده میلی لیتری هستند، بنابراین هر شیشه، به اندازه 1000 واحد می‌شود.

سرنگ‌های انسولین که با “واحد”‌‌‌های انسولین مشخص می‌شوند

سرنگ‌‌‌های انسولین، مخصوصا برای تزریق شخصی ساخته شده اند و خصوصیاتی دارند که در تزریق، به فرد کمک می‌کند، مثلا:

 • سوزن‌‌‌های کوتاه تری دارند: زیراکه این تزریقات، که توسط خود شخص انجام می‌شود، زیر پوستی هستند، و نه درون رگی یا درون ماهیچه ای.
 • سوزن‌‌‌های با ضخامت کمتر دراند: که باعث می‌شود بیمار درد کمتری احساس کند
 • واحد هایی روی سرنگ وجود دارد تا فرد بتواند به کمک آن، دوز مشخصی از انسولین را تزریق نماید
 • برای اینکه در میزان تزریق انسولین‌‌‌های مخنلف، با دوز‌‌‌های مختلف، دشواری ایجاد نشود، این سرنگ‌ها طوری طراحی شده اند که فضای مرده ی کمتری داشته باشد.

سرنگ‌‌‌های انسولین U-100

سرنگ-انسولین

سرنگ انسولین

اندازه و درجه بندی سرنگ‌‌‌های U-100
سرنگ‌‌‌های 1 میلی لیتری(1cc)
حداکثر واحد 100
به تعداد افزایش 10 واحدی
کوچکترین خط، 2واحد از موارد روبرو را اندازه میگیرد BD
ReliOn
Monoject(اما ضخامت همه سوزن‌‌‌های آن، 31 است)
کوچکترین خط، 1 واحد از موارد روبرو را اندازه میگیرد راحتی در استفاده

دقت در اندازه گیری دوز

سرنگ‌‌‌های نیم میلی لیتری(1/2cc)
حداکثر واحد 50 واحد
به تعداد افزایش 10 واحدی
کوچکترین خط، 1 واحد از موارد روبرو را اندازه میگیرد BD Micro Fine[12]
BD Ultra Fine[12][17]
Monoject
Easy Touch
UltiCare
سرنگ‌‌‌های 0.3میلی لیتری(cc3/10)
حداکثر واحد 30واحد
به تعداد افزایش 5 واحدی
کوچکترین خط، 1 واحد از موارد روبرو را اندازه میگیرد BD Micro Fine
BD Ultra Fin(فقط با طول استاندارد)
Monoject
Easy Touch]
UltiCar
مقیاس نیم واحدی-سرنگ‌‌‌های 0.3میلی لیتری(cc3/10)
حداکثر واحد 30 واحدی
به تعداد 5 واحد افزایش
کوچکترین خط، 1/2 واحد از موارد روبرو را اندازه میگیرد سرنگ BD  اولترا فاین 2(کوتاه)

سرنگ ReliOn

سرنگ سوزنی چندبار مصرف

نوعی سرنگ‌‌‌های سوزنی وجود دارند که به صورتی طراحی شده اند که پس از هربار تزریق بتوان آن‌ها را از مخزن آماده شده دوباره پر کرد؛ به طوری که با یک بار پر کردن سرنگ میتوان چندین تزریق انجام داد. این نوع سرنگ‌ها به خاطر خطر عفونت از راه سوزن معمولا برای انسان به کار نمی‌روند. یک استثنا در سرنگ شخصی انسولین در بیماران دیابتی است.

سرنگ استخراج سم

سرنگ استخراج سم با سرنگ‌‌‌های استاندارد متفاوت است، زیرا این نوع سرنگ‌ها معمولا زخم را سوراخ نمی‌کنند. معمول ترین آن‌ها یک دهانک پلاستیکی دارند که روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌گیرد و سپس پیستون سرنگ به عقب کشیده می‌شود و خلاء ایجاد می‌کند که سم را بیرون می‌کشد. با این روش برای درمان مار‌گزیدگی ‌به شدت مخالفت می‌شود، چرا که نه تنها بی اثر بوده بلکه میتواند باعث آسیب‌‌‌های بیشتر شود.
این نوع سرنگ‌ها گاهی برای بیرون کشیدن لارو‌‌‌های حشرات از پوست انسان استفاده می‌شود.

سرنگ دهانی

سرنگ دهانی وسیله ای برای اندازه گیری دقیق مقدار مایع دارویی به میلی لیتر است. این نوع سرنگ هیچ چیزی متصل به دهانه اش ندارد، چون نیاز به هیچ سوزن یا ابزار دیگری نیست. محتویات سرنگ به سادگی داخل دهان فرد یا حیوان ریخته شده یا اینکه توسط او مکیده می‌شود. سرنگ‌‌‌های دهانی در اندازه‌‌‌های مختلف از ۱ تا ۱۰ میلی لیتر موجودند. اندازه هایی که بیشتر استفاده می‌شوند ۱ میلی لیتر، ۲.۵ میلی لیتر و ۵ میلی لیتر هستند.

سرنگ‌‌‌های دندانی توسط دندانپزشکان برای تزریق داروی بی حس کننده استفاده می‌شود که شامل یک سرنگ دسته دار متصل به یک استوانه حاوی محلول ماده بی حسی است و نمی‌توان‌ این استوانه را ‌درآورد.

وسیله کمکی دندانپزشکی (قسمتی متصل به صندلی دندانپزشکی) که برای رساندن آب، هوای متراکم یا رطوبت (ساخته شده از آب و هوای متراکم) به حفره دهان به منظور آبرسانی (تمیز کردن دهان از باقیمانده مواد دندانپزشکی) از آن استفاده می‌شود نیز نوعی سرنگ دندانی یا نازل آبرسان دندانی به حساب می‌آید.

یک سرنگ یا نازل سه راهی دارای کانال‌‌‌های داخلی متفاوت است که هوا، آب یا رطوبت حاصل از ترکیب هوای متراکم شده با جریان آب را تامین می‌کند. نوک سرنگ میتواند از بدنه اصلی جدا شود و درصورت لزوم جایگزین شود.

در انگلستان و ایرلند، سرنگ‌‌‌های دستی برای لیدوکائین (نوعی داروی بی حسی) درون لثه‌‌‌های بیمار تزریق می‌شود.

کنترل دولت بر سرنگ ها

در سیستم قضایی برخی کشور‌ها فروش یا داشتن سرنگ‌‌‌های زیر‌پوستی به دلیل امکان تزریق داروهای غیر‌قانونی، ممکن است کنترل شده و بدون داشتن نسخه منع شود.

روغن آزمایشگاه که معمولا برای چرب کردن قسمت‌‌‌های متصل شونده و دریچه سرنگ به کار رفته و گاهی آن را برای استفاده راحت‌تر درون سرنگ می‌ریزند.

گریس-آزمایشگاهی

گریس آزمایشگاهی

استفاده‌‌‌های غیر پزشکی

سرنگ‌ها استفاده‌‌‌های غیر پزشکی متعددی دارند. سرنگ‌‌‌های یک بار مصرف پزشکی هایپودرمیک اغلب در آزمایشگاه‌‌‌های تحقیقاتی برای راحتی و صرفه جویی در هزینه به کار می‌روند. یکی دیگر از برنامه ها، استفاده از نوک سوزن برای اضافه کردن مایعات به محیط‌‌‌های خیلی محدود است؛ مثل تمیز کردن برخی دستگاه‌‌‌های علمی. آن‌ها اغلب در جاهایی که دقت بالا نیاز نیست، برای اندازه گیری، انتقال حلال‌ها و واکنش دهنده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، از سرنگ‌‌‌های میکرولیتری میتوان به صورت خیلی دقیق مقدار مواد شیمیایی را با استفاده از یک لوله با قطر کم به عنوان لوله سرنگ اندازه گیری کرد.

 

ساخت پلی اتیلن این سرنگ‌‌‌های یک بار مصرف معمولا آن‌ها را از نظر شیمیایی مقاوم می‌کند. با این وجود همچنان خطر خارج شدن محتویات سرنگ‌ها از طریق جدا شدن پلاستیسایزر‌‌‌های موجود در مواد سرنگ، وجود دارد. در جاهایی که این مشکل وجود دارد، سرنگ‌‌‌های شیشه ای چند بار مصرف ارجحیت دارند. همچنین این سرنگ‌ها در جاهایی که دقت بسیار بالایی نیاز است کاربردی‌ترند؛ زیرا تحمل ساختاری آن‌ها کمتر است و پیستون آن‌ها نرمتر حرکت می‌کند. در این برنامه‌ها انتقالی بیماری معمولا اهمیتی ندارد.

همچنین در مواقعی که اکسیژن اتمسفری یا رطوبت وجود ندارد، سرنگ‌ها همراه با سوزنی بلند یا کانول برای انتقال مایعات از طریق سپتوم لاستیکی به کار می‌روند. به عنوان مثال، انتقال واکنش دهنده‌‌‌های حساس به هوا و یا شناساگر‌های پریوفوریکی مانند فنیل مگنزیم برومید و n-butyllithium (به ترتیب). سرنگ‌‌‌های شیشه ای همچنین برای تزریق نمونه‌‌‌های کوچک برای کروماتوگرافی گازی (1 میکرولیتر) و اسپکترومتری جرمی‌(10 میلی لیتر) استفاده می‌شوند.

برخی ترکیبات شیمیایی مانند چسب حرارتی و دیگر چسب‌ها همراه با خود سرنگ، بسته بندی و فروخته می‌شوند.

ترکیبات-حرارتی

ترکیبات حرارتی

برخی استفاده‌‌‌های مربوط به آشپزی سرنگ‌ها شامل تزریق مایعات (مانند آبگوشت) داخل غذا‌های دیگر یا در تولید بعضی شکلات‌ها می‌باشد. همچنین هنگام پخت گوشت، سرنگ‌ها با تزریق چاشنی به داخل آن می‌توانند به بهتر شدن طعم و مزه گوشت کمک کنند. در شیرینی‌پزی نیز میتوان برای پر کردن کلوچه یا شیرینی از سرنگ استفاده کرد.

دیگر کاربرد‌ها

به وسیله سرنگ‌ها لوله خودکار خودنویس را از جوهر پر می‌کنند.

در اغلب برنامه‌‌‌های کارگاهی که جدا کردن قطعات از هم امکان‌پذیر نیست با تزریق چسب به داخل نقاط ریز، درز‌ها و لولا‌ها را تعمیر می‌کنند؛ و یا روغن را به جای ریختن روی سطح کار، تزریق می‌کنند.

گاهی در پرورش مصنوعی، برای خوراندن شیر به نوزاد پستاندار، از یک سرنگ هیپودرمیک بزرگ بدون سوزن استفاده می‌شود.

در گذشته به تلمبه‌‌‌های بزرگ که از حرکت رفت و برگشتی برای پمپ آب استفاده می‌کردند، سرنگ می‌گفتند. این نوع تلمبه‌ها به عنوان تجهیزات آتشنشانی اولیه کاربرد داشتند.

در سرنگ‌‌‌های مخزنی، مایع در کیسه یا ظرفی قرار داشته و به وسیله یک لوله به نازل می‌رود. در زمان‌‌‌های گذشته، سرنگ‌‌‌های کلیستر (clyster) به همین صورت استفاده می‌شود.

سرنگ هایی که استفاده‌‌‌های پزشکی‌ دارند همچنین میتوانند به عنوان تفنگ ترقه ای (cap gun) عمل کنند که گلوله آن‌ها میتواند کاغذ یا گلوله آلومینیومی‌باشد.

جدول زمانی تاریخی

پزشکی

 • سرخپوستان آمریکایی در دوران قبل از کلومبیه، با استفاده از مثانه حیوانات و استخوان‌‌‌های پوک یا تو رفته ی پرندگان، سرنگ می‌ساختند
 • در قرن نهم میلادی، Ammar ibn جراح یونانی- عراقی، با استفاده از یک لاستیک شیشه ای تو خالی، و یک ساکشن برای خارج کردن مایع آب مروارید از چشم بیمار، ساخت. محصولی که تا اواخر قرن 13 از آن استفاده می‌کردند.
 • در سال 1650، Blaise Pascal سرنگی اختراع کرد که (که لزوما برای تزریقات زیرپوستی استفاده نمی‌شد. او این سرنگ را برای کاری استفاده می‌کرد، که امروزه به آن قانون پاسکال می‌گویند.
 • در سال 1844، پزشک ایرلندی، Francis Rynd، برای ثبت اولین تزریقات زیرپوستی در جهان، و مخصوصا برای تزریق داروی مسکن جهت آرام کردن درد‌‌‌های عصبی، سوزن توخالی را اختراع کرد.
 • در سال 1853، Charles Pravaz و  Alexander Wood، یک سرنگ پزشکی زیرپوستی، با یک سوزن کم ضخامت، برای سوراخ کردن پوست، ساختند.
  • الکساندر وود، برای درمان درد‌‌‌های عصبی، با این نوع سرنگ ها، مورفین به خودش تزریق می‌کرد. او و همسرش بعدا به این ماده دارویی اعتیاد پیدا کردند، و همسر او، اولین زنی بود که به دلیل اور دوز، و تزریق داروی بیش از حد جان خود را از دست داد. البته، Richard Davenport-Hines می‌گوید که بعضی افسانه‌ها حاکی از آنند که همسرش، از خود او بیششتر عمر کرد و تا سال 1894 زنده ماند.
 • در سال 1899،برای ساخت یک سرنگ دستی، به Letitia Mumford Geer در نیویورک، جایزه اعطا کردند. او با ترکیب یک پیستون، سیلندر، و یک میل جراحی، که به دور خودش پیچیده باشد، این سرنگ را ساخته بود. این میله برای آن تعبیه شده بود که مانند یک اهرم صاف و محکم دسته سیلندر را نگه دارد و اجازه دهد که با یک دست سرنگ را نگه داشته، و با دست دیکر عمل تزریق را انجام دهند.
 • در سال 1964، برادران chance در  Smethwick، منطقه میدلند غربی در انگلستان، اولین سرنگ تمام شیشه ای را ساخت که یک پیستون و محفظه ی قابل معاوضه داشت که باعث می‌شد بدون اینکه لازم باشد ان‌ها را به هم وصل کند، در حالتی که از هم جدا هستند تمام قسمت‌‌‌های آن را ضدعفونی کنند.
 • در سال 1951، Rothauser اولین سرنگ برای قالب گیری تزریقی را اختراع کرد که از پلی پراپلین، ساخته شده بود. پلی پراپلین، نوعی پلاستیک است که با گرما ضدعفونی و تمیز می‌شود. چندین میلیون از این نوع سرنگ، برای استرالیا ساخته و به بازار‌‌‌های آنجا صادر شد.
 • در سال 1956، یک دارو ساز و مخترع نیوزیلندی، به نام Colin Murdoch، برای ساخت سرنگ پلاستیکی یکبار مصرف، امتیاز انحصاری استرالیا و زلاند را دریافت نمود.
 • در سال 1989، Manuel Jalón Corominas یک سرنگ یکبار مصرف خودکار ساخت که بعد از استفاده، خود سر سرنگ همراه با سوزن، از آن جدا می‌شود. این اختراع، شیوع بیماری ایدز و بیماری‌‌‌های مشابه آن را کاهش داد.

 

دسته بندی معرفی و آموزش لوازم مصرفی پزشکی
اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا

واتس اپ دریافت مشاوره :

09332831933

تلفن های تماس :

021-91012637

021-55435143

021-55435153

021-55434195

021-55434151

نماد اعتماد الکترونیکی

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت